1. HABERLER

  2. HABER

  3. Beşiktaş-Tel Aviv Maçı İstanbul’da Oynanacak
Beşiktaş-Tel Aviv Maçı İstanbul’da Oynanacak

Beşiktaş-Tel Aviv Maçı İstanbul’da Oynanacak

Beşiktaş ile İsrail takımı Maccabi Tel Aviv arasındaki UEFA Avrupa Ligi futbol maçının İstanbul'da oynanacağı açıklandı.

08 Eylül 2011 Perşembe 15:58A+A-

İsrail ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğin ardından, tarafsız sahada oynanabileceği iddia edilen Beşiktaş - Maccabi Tel Aviv maçıyla ilgili Spor Bakanı Suat Kılıç’tan bir açıklama geldi.

Beşiktaş - Tel aviv maçının tarafsız bir sahada oynanması gibi kabul edilmesi imkansız, abes bir talep seslendirildiğini söyleyen Kılıç, böyle bir talebe ilişkin hukuki bir zemin söz konusu olmadığını, bunu meşrulaştıracak bir gelişmenin de olmadığını belirtti.

Kılıç, “İstanbul kenti yüzyıllardır, çok farklı dillere, çok farklı kültürlere, hatta kendi yaşadıkları coğrafyalarda mezalime maruz kalan farklı dil ve kültürlerin mensuplarına bağrını açmış bir medeniyet beşiğidir. Türkiye'nin hiçbir kentinde farklı ülke vatandaşlarına, farklı kimliklere farklı inançlara sırf bu farklılıklarından dolayı ayrımcılık yapılması böyle bir muamelede bulunulması kesinlikle söz konusu değildir.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti ile İsrail arasında diplomatik ihtilafın nedeninin Türk halkı ve İsrail halkı olmadığının altını çizen Kılıç, Türk halkının İsrail halkına yönelik tarih boyunca hiçbir dönemde bir husumeti vaki olmadığını da iddia etti.

Türkiye ile İsrail arasındaki ihtilafların Mavi Marmara baskınıyla derinleştiğini anımsatan Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin taleplerinin, Başbakan Erdoğan tarafından İsrail'e ve dünyaya net bir dille ifade edildiğini söyledi.

“Türkiye ölenleri ve mağdur edilenleri nedeniyle özür dilenmesini beklemektedir. Ölenlerin ve mağdur edilenlerin yakınlarına uluslararası hukuk çerçevesinde tazminat ödenmesini beklemektedir. Ve yine Gazze'ye yönelik olarak uygulanan hukuk dışı kuşatmanın ablukanın, hukuka uyularak sona erdirilmesini talep etmektedir.” diyen Suat Kılıç,  bu taleplerin ve diplomatik gelişmelerin İsrail halkı ya da Maccabi Tel Aviv takımıyla uzaktan yakından ilgisi olmadığını ifade etti.

Futbol maçının İstanbul’da oynanacağını belirten Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye'nin demokrasisini, Türkiye'deki hukuk devleti anlayışını Türkiye'deki insan hakları özgürlükler ve temel hürriyetler yaklaşımını anlayamayanlar varsa, Türkiye'nin çağdaş ve medeni yaklaşımının başta İsrail olmak üzere tüm bu yaklaşımlara uyum sağlayamayan ülkelere örnek olmasını temenni ediyoruz.”

HABERE YORUM KAT

1 Yorum