1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Berlin Teknik Üniversitesi'nde Mescid Kapatıldı: Cuma Namazı Bahçede Kılınıyor!
Berlin Teknik Üniversitesi'nde Mescid Kapatıldı: Cuma Namazı Bahçede Kılınıyor!

Berlin Teknik Üniversitesi'nde Mescid Kapatıldı: Cuma Namazı Bahçede Kılınıyor!

Berlin Teknik Üniversitesi’nde yaklaşık 50 yıldır kullanılan mescidin kapatılmasının ardından öğrenciler cuma namazını üniversitenin bahçesinde kılıyor.

A+A-

Berlin Teknik Üniversitesi’nde yaklaşık 50 yıldır kullanılan mescidin 14 Mart itibariyle kapatılması ve spor salonunda cuma namazı kılınmasına izin verilmemesinin ardından öğrenciler cuma namazını üniversitenin bahçesinde kılıyor.

Müslüman öğrenciler cuma namazını eda etmek için üniversitenin ana binasının arkasında bulunan bahçede toplanıyor. Buradaki çimlere serdikleri karton ve seccadeler üzerinde oturan ve hutbeyi dinleyen öğrenciler daha sonra cuma namazını kılıyorlar.

“Dışarıda Namaz Kılmaya Devam Edeceğiz”

Üniversitedeki 4 Müslüman derneğinden biri olan Yemenli Öğrenciler Derneği’nden Haşim el-Kuhlani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversite yönetiminin kararını değiştirmediğini ve daha önceki argümanları öne sürerek cuma namazı için tahsis edilen spor salonunu ve mescidi kapalı tuttuğunu söyledi.

“Biz buna alternatif olarak dışarıda, bahçede namaz kılıyoruz. Bir şeyler değişene kadar dışarıda namaz kılmaya da devam edeceğiz.” diyen el-Kuhlani, üniversite yönetimiyle her zaman görüşmeye hazır olduklarını yineledi.

Müslüman öğrencilerin vakit namazlarını da üniversitenin çeşitli yerlerinde kıldıklarını anlatan el-Kuhlani, şu anda üniversitenin sömestir tatilinde olduğunu, 2 hafta sonra yeni dönem başladığında yüzlerce kişinin bahçede namaz kılacağını söyledi.

Üniversite Yönetimine Tepki

Berlin İslâm Federasyonu Genel Müdürü Mustafa Özdemir de Berlin Teknik Üniversitesi’nden önce Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinde Essen ve Dortmund üniversitelerinde de mescidlerin kapatıldığına işaret ederek bunu doğru bulmadığını söyledi.

Aynı zamanda avukat olan Özdemir, “Almanya laik değil, seküler bir ülkedir. Alman Anayasası özellikle dinî cemaatleri ve insanların ibadet etmesini koruma altına alıyor.” dedi.

Almanya'da birçok üniversitenin mescidleri kapatmasının düşündürücü olduğunu vurgulayan Özdemir, bunun tüm Almanya’da yaygınlaşabilecek bir durum gibi göründüğünü söyledi.

Almanya İslâm Konseyi Başkanı Burhan Kesici de ibadet yerlerinin kapatılmasına hoş bakmadıklarını ifade etti.

Kesici, üniversitenin öğrencilere ibadet ihtiyacını karşılamak için imkân sunmasının iyi olacağını kaydetti.

AA

HABERE YORUM KAT

2 Yorum