1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. TUNUS

  4. Beliyd Suikasti İslam Düşmanlarını Hareketlendirdi (VİDEO)
Beliyd Suikasti İslam Düşmanlarını Hareketlendirdi (VİDEO)

Beliyd Suikasti İslam Düşmanlarını Hareketlendirdi (VİDEO)

Şükrü Beliyd’in öldürülmesi Tunus’ta İslami harekete karşı düşmanlık kampanyası yürüten kesimleri harekete geçirmiş görünüyor.

A+A-

Haksöz-Haber

Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Beliyd’in öldürülmesi Tunus’ta İslami harekete karşı düşmanlık kampanyası yürüten kesimleri harekete geçirmiş görünüyor.

Tunus İçişleri Bakanlığı önünde toplanan yüzlerce kişi polise taşlarla saldırırken, “halk rejimin düşmesini istiyor” sloganları attı.

Beliyd’in hükümete karşı sert bir muhalefet yürüttüğü, özellikle de en-Nahda’yı “İslamcı militanlara karşı yumuşak davranmak”la suçladığı biliniyor. Göstericiler hükümeti suikastin sorumlusu olmakla suçluyorlar. 

Tunus Sendikalar Birliğinden Ömer bin Ali de protestolara katılarak topluluğa İslamcıların suikastten sorumlu oldukları yolunda bir konuşma yaptı. Ve camilerde gençlerin bu tür eylemlere teşvik edildiğini iddia etti. Yabancı bir gücün suikastin ardında olabileceği iddiasına inanmadığını söyleyen bin Ali “Tunus halkının herkesle dost olduğunu, olayın ardında yabancı bir gücün bulunduğuna inanmadığı”nı vurguladı. 

Suikast haberini alan Cumhurbaşkanı Moncef Merzuki Fransa gezisini yarım bırakırken, yarın yapmayı planladığı Mısır ziyaretini de iptal etti.

Sidi Buzeyd’de ve farklı şehirlerde suikasti protesto için toplanan kalabalıklar en-Nahda parti merkezlerine saldırırken, pek çok yerde Nahda büroları ateşe verildi.

Fransa Başkanı Francois Hollande da Beliyd’ın öldürülmesini kınayarak “bu cinayet Tunus’u en cesur ve özgür seslerinden birinden mahrum bıraktı” şeklinde bir mesaj yayınladı.  

Zaten uzun bir süredir hem siyasi hem ekonomik sorunlarla kıskaca alınmaya çalışılan Nahda hükümetinin bu olayla birlikte çok daha yoğun ve geniş cepheli bir saldırıya muhatap olması sürpriz olmayacak.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum