1. HABERLER

  2. HABER

  3. Belgeler Tamam, Top Şimdi YSK'da
Belgeler Tamam, Top Şimdi YSKda

Belgeler Tamam, Top Şimdi YSK'da

BDP'liler "Memnu haklarını geri aldıklarına ilişkin" mahkeme kararlarını kurula sundu, kritik toplantı bugün yapılacak.

21 Nisan 2011 Perşembe 14:10A+A-

Bağımsız adaylar krizinde çözüm sinyalleri güçlendi. Yerel mahkemeler adaylıkları veto edilen isimlerin memnu haklarını geri veren kararlar alırken, YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu, "Kurulumuzun, demokratik hakların önünü açacak bir karar alacağını temenni ediyorum" dedi. Krizin aşılmasında ilk adım olarak YSK'nın dünkü toplantısında "Bağımsız adayların da itiraz hakları vardır" kararı verdi.

Toplantıda "Her ne kadar ilgili yasalarda bağımsız adaylar için itiraz hakkı açıkça yer almamışsa da siyasi partilere tanınan bu hakkın bağımsız adaylar için tanınmamış olması eşiklik ilkesine aykırı olur" görüşü dile getirildi. YSK Başkanı Ali Em'in, "Yeni belgelerle başvururlarsa durumlarını değerlendiririz" demesinden sonra dün yoğun trafik yaşandı. Bağımsız adaylar itirazlarını YSK'ya ulaştırdı.

YSK Başkanvekili Kırdar Özsoylu'dan sürpriz açıklama geldi. Başvurularla ilgili bugün saat 10.00'da değerlendirmeye başlayacaklarını belirten Özsoylu "Süre geçmesine rağmen kesin listeler yapılmadığı için bugün getirilen evrakların değerlendirileceğini düşünüyorum. Kurumumuzun olumlu ve demokratik hakların önünü açıcı karar alacağını düşünüyor ve temenni ediyorum" dedi. Vetolardan geri dönüş için yapılan başvurulara dayanak olan mahkeme kararları şöyle:

DİCLE VE ZANA KARARI ÖZEL YETKİLİDEN:

Daha önce Diyarbakır 1'inci ile 4'üncü Ağır Ceza Mahkemelerine yaptıkları başvuralara, "Memnu hakların iadesi uygulaması yoktur" yanıtı alan ve bu karar nedeniyle veto yiyen Leyla Zana ve Hatip Dicle dün, avukatları aracılığıyla Ankara Özel Yetkili 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdular. Mahkeme bu kez Zana ve Dicle'nin yasaklanmış bir hakkı olmadığına ilişkin yazı verdi.

KIŞANAK İÇİN DERS GİBİ KARAR:

Gültan Kışanak'ın başvurduğu İzmir Özel Yetkili 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi de Kışanak'ın memnu haklarını ders gibi bir kararla verdi. Kararda, Kışanak hakkındaki kararın 1992'de verildiği hatırlatılarak, şöyle denildi: "Hükümlünün 1992'den sonra bir sabıkası bulunmadığından, iyi halli olduğunun kabulü gerekmektedir. Kaldı ki daha önceden ve halen milletvekili olduğu anlaşılan hükümlünün iyi halli olmadığı söylenemez. Bu nedenle zabıta araştırmasına gerek görülmemiştir. Yaklaşık 17 yıl önce infaz edilmiş ve bu süreden sonra sabıkasız yaşayarak son döneminde de milletvekili olmuş bir kişi hakkında böyle bir araştırma (iyi hal araştırması) da anlamsızdır."

"TAŞ ATAN ÇOCUKLAR" KARARI:

Sebahat Tuncel'in adaylığı, İstanbul 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nin 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Hakkındaki Kanun'a göre verdiği, 1 yıl 6 ay hapis cezası nedeniyle veto edilmişti. Tuncel'in avukatı dün 7'nci Asliye Ceza'ya başvurdu ve 2911 Sayılı Kanun'un 32'inci maddesinde tanımlanan suçun, "Taş Atan Çocuklar Yasası" olarak bilinen yasa ile alt sınırının 6 aya düştüğünü gösterdi. Mahkeme de cezayı 6 aya indirdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

KÜRKÇÜ VE YILDIZ DA TAMAM:

Mersin'den bağımsız adaylığı Sıkıyönetim Mahkemesi'nin kararına dayanılarak veto edilen Ertuğrul Kürkçü gerekli yazıyı Üsküdar 1'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nden aldı. BDP'nin desteklediği Salih Yıldız da da memnu haklarını iadesi yönünde karar alarak YSK'ya iletti.

TEK RET YANITI ALAN İSA GÜRBÜZ:

Elazığ'dan bağımsız adaylığı iptal edilen İsa Gürbüz de "memnu hakların iadesi'' için Karakoçan Asliye Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak mahkeme 5 yıl içinde iki kez suç işlediği gerekçesiyle Gürbüz'e ret yanıtı verdi. Gürbüz'ün avukatı Mehmet Sıddık Karagöz, "5 yıllık değil, 3 yıllık denetim yapılmalıydı. Ayrıca her iki mahkumiyette de 'hak yoksunluğu' kararı verilmemişti" diyerek müvekkilinin yi ne de YSK'ya başvurduğunu söyledi.

Kaynak: Sabah

HABERE YORUM KAT