1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Belgeler, Gölcük Donanma'ya 2008'de Geldi”
“Belgeler, Gölcük Donanmaya 2008de Geldi”

“Belgeler, Gölcük Donanma'ya 2008'de Geldi”

Gölcük Donanma Komutanlığı'nda 6 Aralık 2010'da Yapılan Aramada Ele Geçirilen 9 Çuval Belge, 'Balyoz' Davasında Mahkemenin Tutuklama Kararı Almasında Etkili Oldu.

15 Şubat 2011 Salı 03:26A+A-

Çetin Doğan'ın da Aralarında Bulunduğu Davanın Bazı Sanıkları Kendilerine 'Komplo' Kurulduğunu Öne Sürüyor. Belgelerin 'Başkaları' Tarafından Oraya Konulmuş Olabileceğini Savunuyor. Ancak Donanma'da Görevli Bir Astsubayın İfadeleri Çetin Doğan Ve Diğerlerini Yalanlıyor.

Cumhuriyet Savcısı Fikret Seçen, 6 Aralık 2010'da İhbar Mesajı Eline Geçer Geçmez, Gölcük Donanma Komutanlığı'na Gitmişti. Seçen, Aramada İstihbarat Kısım Amirliği'nin Zemin Kaplamalarının Altındaki Gizli Bölmelere Saklanmış 9 Poşette Doküman Ve Dijital Malzeme Ele Geçirdi. Seçen'in Gölcük'te Operasyon Yapmasına Sebep Olan İhbar E-Mailinde Astubay Yıldız'ın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda İllegal Bir Yapılanma İçerisinde Olduğu İddia Ediliyordu. Savcı, Erdinç Yıldız'ın İfadesini Aldı. Savcının, "İstihbarat Kısım Amirliği'ndeki Zemin Kaplamaları Altındaki Gizli Bölmelerden Haberiniz Var Mı?" Sorusuna Yıldız, Şöyle Cevap Veriyor: "Benim Bu Zemin Bölmeden Haberim Vardır. Ben 2007 Ağustos Ayında Donanma'daki Görevime Başladım. 2008'de İstihbarat Kısım Amiri Cem Çağlar Binbaşı Beni Çağırdı. Onun Bulunduğu Odaya Girdiğimde Zemin Kaplamalarının Tamamen Açılmış Olduğunu Gördüm. Cem Binbaşı Bana, 'Bu Malzemelerin Bir Kısmı Size Ait.' Dedi... Ben De Kendisine Malzemelerin Bize Ait Olmadığını Ve Bu Nedenle Kabul Etmediğimi Söyledim. O Da Bana 'Kemalettin'e Söyle, O Bilir.' Dedi. Ben Durumu Kemalettin Binbaşıya Anlattım. Kemalettin Binbaşı 'Tamam, Getir Burada Kalsın.' Dedi. Torbalardan Bize Ait Diye Ayırdıklarını Alarak Kemalettin Yakar İle Bulunduğumuz Odaya Taşıdık. Şube Müdürü İlhan Kayış Albay 'Nedir Onlar?' Diye Sordu. Ben De Durumu İzah Ettim. O Da Torbaya Bakarak Sesini Çıkarmadı."

Astsubay Yıldız, İfadesinde, Birkaç Kez Yer Değiştiren Belgelerin 2010'un Kasım Ayında Deniz İstihbarat Binbaşı Kemalettin Yakar Tarafından Son Yerine Konulduğunu Aktarıyor.

ZAMAN

HABERE YORUM KAT