1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. "Belediye İmkanlarını PKK'ya Tahsis Etmişler"
"Belediye İmkanlarını PKK'ya Tahsis Etmişler"

"Belediye İmkanlarını PKK'ya Tahsis Etmişler"

Van'da aralarında Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da bulunduğu 13 sanıklı KCK davasının gerekçeli kararı tamamlandı.

A+A-

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesince hazırlanan gerekçeli kararda, sanıkların PKK'lıların cenazelerine katıldıkları, "halk mahkemeleri" adı altında yargılama yaptıkları, ilçelerden örgütsel içerikli raporlar isteyerek, yasa dışı gösteri ve toplantılara iştirak ettikleri belirtildi.

PKK'nın 30 yıldan fazla zamandır insanların can ve mal emniyetini ihlal ettiğini ve zorbalıkla belirli bir güce ulaştığı ifade edilen kararda, bu kazanımlarını devam ettirmek isteyen örgütün "KCK sözleşmesi" adı altında kendi anayasasını kabul ettiği kaydedildi.

Söz konusu yapılanmada, "bayrak, yurttaşların hakları ve ödevleri, temel haklar, özgürlükler ve görevler, sosyal, ekonomik ve kültürel haklar" gibi bölümlerin bulunduğuna yer verilen kararda şöyle denildi:

"KCK sözleşmesinde, başında Abdullah Öcalan'ın bulunduğunun belirtildiği önderlik kurumu, yasama ve çalışma usulleri, seçme ve seçilme usulü, yürütme ve çalışma usulleri, yargı ve mahkeme çeşitleri, bu manada en üst dereceli temyiz merci olan Yüksek Adalet Divanı, Yüksek Seçim Kurulu, Halk Özgürlük Mahkemesi, Halk Mahkemeleri, Yüksek İdare Mahkemesi ve İdari Mahkemeler, ekonomik ve mali sistem, demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olarak belirtilen siyasal partiler ve uyacakları kurallar gibi maddeler bulunmaktadır."

KCK sisteminin sadece sözleşmeden ibaret olmadığını, buna istinaden çıkarılan yasa, yönetmelik ve tüzüklerin bulunduğu kaydedilen kararda, KCK'nın anayasasında belirtilen hususların yapılanmada mevzuat haline dönüştürüldüğü belirtildi.

Kararda, yapılan aramalarda ele geçirilen "Kent meclisi yasası"nda sistemin nasıl oluşturulduğunun ayrıntılarıyla belirlendiği vurgulanarak, sanıkların bulundukları konum itibarıyla "Kent meclisi" ve Demokratik Toplum Kongresinin doğal delegesi olduklarının delillerden anlaşıldığı kaydedildi.

"Belediye imkanları PKK'nın amaçları için kullanılmış"

"Sanıklar KCK anayasası, bu anayasaya istinaden çıkartılan kent meclisi yasası ve Demokratik Toplum Kongresi Tüzüğü gereği faaliyet yürütmüşlerdir. Halk mahkemelerince verilen kararlara üst merci sıfatıyla bakmışlar ve yargılama faaliyetinde bulunmuşlardır." denilen kararda, "Bunun dışında terör örgütünün amacına matuf faaliyette bulunmuşlar, bu kapsamda terörist cenazelerine şehit muamelesi yapmışlar, ölen terörist ailelerine özel önem atfetmişler, örgüt için değerli olan ailelerle de ilgilenmişlerdir. Sanıklar ellerindeki kamu gücünü terör örgütünün amaçlarına tahsis etmişlerdir. Toplumsal olaylara katılmaları için kitle bulmuşlar ve diğer sivil itaatsizlik eylemlerini organize etmişler, katılmayanlara örgüt adına hesap sormuşlardır. Bu şekilde terör örgütünün kurumsallaşması ve tabana yayılarak meşruiyet kazanmasını sağlamaya çalışmışlardır." ifadeleri kullanıldı.

Sanıkların genel olarak sistemin işlemesinden sorumlu olduklarının ifade edildiği kararda, şu değerlendirmeler yapıldı:

"Sanıkların durumları illerde vali, ilçelerde kaymakamın durumuna benzemektedir. Müstakil vazifeli olan şahıslar hakkında açılan davalar Van 2. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanmıştır. Bu davalarda KCK kent konseyi sözcüsü, serhad eyalet komutanlığı, sosyal, siyasal, eğitim ve maliye alanında faaliyet yürütenlerle, yargı alanında faaliyet yürütüp yargılama yapanlar cezalandırılmıştır. Söz konusu KCK üyeleri, hiyerarşik açıdan sanıklara bağlıdır. Sanıklar hakkındaki delillere bakıldığında bu tespitin teyit edildiği görülmüştür. Bu açıdan sanıkların misyonlarının tehlike derecesinin ne kadar büyük olduğu izaha muhtaç duyulmaksızın anlaşılabilecek durumdadır. Devlet organlarının işleyişine paralel şekilde düzenlenen KCK yapılanmasının ülkesi, milleti ve devleti bulunmadığından yapmış oldukları faaliyetler bağlı bulundukları ülkenin yasalarına göre değerlendirilir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre devlete şerik koşmak suçtur ve ceza kanunlarında bu faaliyetlerin cezaları belirlenmiştir."

Van'da 7 Haziran 2012'de PKK/KCK'ya yönelik operasyonda Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın da aralarında bulunduğu 13 kişi gözaltına alınmıştı. Tutuksuz yargılanan sanıklar hakkında "terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla Van 1. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştı. 4 Ocak'taki duruşmada Belediye Başkanı Kaya, Cüneyt Caniş ve Veli Avcı 15'er yıl, Nezahat Ergüneş, Halis Cakır ve Metin Adugit 13 yıl 6'şar ay, Mehmet Şirin Yıldız, Mihriban Şah ve Murat Durmaz 12'şer yıl, İhsan Güler, Abdulkerim Sayan ve Derviş Polat 9'ar yıl, Hecer Sarıhan da 7 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmıştı.

AA

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT