1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Belçika’da Kanser Tedavisi Görenler Engelli Haklarından Yararlanacak
Belçika’da Kanser Tedavisi Görenler Engelli Haklarından Yararlanacak

Belçika’da Kanser Tedavisi Görenler Engelli Haklarından Yararlanacak

Belçika’da bir kadın çalışan tarafından açılan davada verilen karar sayesinde bundan sonra ülkede kanser tedavisi görenler de engelli haklarından yararlanabilecek.

13 Mart 2018 Salı 10:56A+A-

Belçika İş Mahkemesi, kanser hastalığına ilişkin tedaviden sonra ortaya çıkan kalıcı etkileri “bedensel engel” olarak kabul etti. Bu kararla, kanser tedavisi görenler, çalışma hayatında engelliler için tanınan haklardan yararlanabilecek.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre karar, lenf kanseri tedavisi gören bir kadın çalışanın açtığı dava sonucu alındı.

Bir mağazalar zincirinde çalışan Maike H., 6 ay süren kemoterapi ve 1,5 yıllık rehabilitasyon sürecinin ardından yeniden işine dönmek istedi. Çalıştığı mağazaya yarı zamanlı iş başvurusu yapan kadına, şirket merkezinden olumsuz yanıt verildi. Bunun üzerine kadın çalışan, Hıristiyan Sendika ACV ve Eşit Haklar Merkezi’nin (Unia) de desteğiyle konuyu mahkemeye taşıdı.

Belçika İş Mahkemesi, davacı kadının kanser tedavisinin sonucu olarak “engelli” durumuna düştüğüne karar verdi. Belçika mahkemelerinde ilk kez böyle bir karar alındı.

Avrupa Adalet Divanı İçtihadına Dayandırıldı

Mahkeme kararını, Avrupa Adalet Divanı’nın “bedensel engeli” geniş anlamda yorumlayan içtihadına dayandırdı. Bu kararla, kanser tedavisi görenler, hastalığın kalıcı etkisi nedeniyle “engelli” sayılacak.

Unia Direktörü Els Keytsman’a göre, bu oldukça önemli bir karar. Hastalar, engelliler için tanınan yasal haklardan yararlanabilecek.

Maike H., haksızlığa uğradığı için mahkemeye başvurduğunu belirterek, verilen karardan memnun olduğunu söyledi. Mahkeme, işverenin Maike H.’ye 12 bin 500 avro tazminat ödemesini de kararlaştırdı.

Belçika’da engelliler, ayrımcılık karşıtı yasal düzenlemelerle korunuyor. Hıristiyan Sendikası ACV de, kararın ardından işverenleri engelli kişileri iş yerinde tutmak için makul düzenleme yapmaya çağırdı.

Sendikaya göre, diğer davalara emsal teşkil edecek olan bu karar, çalışanlar için olumlu bir sürece işaret ediyor.

Belçika sendikasının verilerine göre, işverenler tedavi sonrası işe dönmek isteyen hastaların yüzde 86’sına olumsuz yanıt veriyor. İşe dönmesine izin verilenler ise, birkaç ay sonra çeşitli gerekçelerle yeniden kapı önüne konuluyor.

HABERE YORUM KAT