1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Belçika’da FETÖ’ye ve FETÖ’cülere Dokunan Yanıyor!
Belçika’da FETÖ’ye ve FETÖ’cülere Dokunan Yanıyor!

Belçika’da FETÖ’ye ve FETÖ’cülere Dokunan Yanıyor!

Belçika'da 15 Temmuz'da darbe karşıtı mesaj yayınlayan ya da sokaklara çıkan Türkiyelileri polis ifade vermeye çağırdı.

A+A-

Belçika’nın Beringen kentinde Türkiye’de darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi gösteri yapan veya tepkilerini sosyal medyada dile getiren Türkiyeliler polise ifade vermeye çağrılıyor.

Polis şimdiye kadar 60’a yakın Türkiye kökenlinin ifadesini aldı. İfade verenler, FETÖ üyelerinin şikayetlerinden sonra polisin kendilerini çağırdığını iddia etti. Emniyete çağrılanlar, halkı kışkırtmakla veya FETÖ ile bağlantılı kurumlara zarar vermekle suçlanıyor.

İfade verenlerden Said Bataray, “Dile kolay 60’a yakın genci sorguya çağırdılar. Sorgunun tek sebebi de bezdirmek, yıldırmak” dedi. Nesim Çiftçi, darbe akşamı sosyal medyada yorum yaptığını ifade ederek “Polis, ifadeye çağırdı. Gittiğimde benim yazımı gösterdiler. Türkçeden Flamancaya çevrilmişti. Ama benim yazımda, ne Gülen cemaatine, ne cemaatçilere, ne de Belçika’daki cemaatçilere bir tepki vardı” diye konuştu.

FETÖ YANLISI BİZİ TEHDİT ETTİ

Serkan Özver, “Birlik olduk, bir olduk. Bunu kaldıramayan FETÖ mensupları, onları boykot ettiğimiz için her koldan saldırmaya başladı. Bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Polise devamlı olarak ifade vermeye çağrılıyoruz” dedi. FETÖ’cülerin kendilerini mağdur gösterdiğini kaydeden Özver, boykot edilen FETÖ yanlısı bir esnafın kendilerini tehdit ettiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

‘BURAYI KAN GÖLÜNE ÇEVİRİRİM’

“Esnaf ‘Eğer boykotunuzdan dolayı iflas edersem veya dükkanıma bir taş atılırsa burayı (Beringen kenti) kan gölüne çeviririm’ diyor. Bunu da Belçika polisinin yanında yapıyor. Birkaç genç polise ‘Müdahale etmeyecek misiniz? Tehdit ediyor’ dedikleri zaman polis ‘Türkçe konuşuyor, biz anlamıyoruz’ diyorlar ve müdahale etmiyorlar. Bu esnafın şikayet üzerine ben ifadeye çağrılıyorum. Polise ‘Beni nasıl asılsız haberlerle ifadeye çağırıyorsanız, ben de suç duyurusunda bulunmak istiyorum. O adamı da çağırın, o adam tehdit etti’ dedim. Belçika polisi, suç duyurusunda bulunmamam için ısrarla gayret gösterdi. Bu konuyu ifademe yerleştirirler. Ben bunu suç duyurusu olarak görmek istediğimi söyledim ancak dikkate alınmadı.”

BİZİ YILDIRMAK İSTİYORLAR

Serkan Özver, söz konusu esnafın olayın üzerinden günler geçmesine rağmen hala ifadeye çağrılmadığını vurguladı. Hem örgüte yakın esnafı, hem de okulları boykot etmeyi sürdüreceklerini belirten Özver, “Okullardan kayıt alınmalar devam ediyor. Bu son çırpınışları. İnsanları bugüne kadar sömürdüler” dedi.

Kubilay Yöney, “İşleri güçleri bizi yıldırmak, polisten korkutmak. Akıllarına ne geliyorlarsa yapıyorlar. Bunlardan korkumuz yok” diye konuştu.

FETÖ üyelerinin şikayeti üzerine daha önce de başkent Brüksel’de iki Türkiyeliyi ifadeye çağrılmıştı. FETÖ’nün Belçika’daki yapılanmasına ilişkin haberler yayımlayan Türkçe haber portallarının yöneticileri hapisle tehdit etmişti.

Kaynak: Yeni Şafak, Ensonhaber, Haksözhaber

HABERE YORUM KAT