1. HABERLER

  2. HABER

  3. Belçika'da Demiryolu İşçileri Grevde
Belçika'da Demiryolu İşçileri Grevde

Belçika'da Demiryolu İşçileri Grevde

Belçika'da hükûmetin bütçede kesinti öngören reform paketine tepki gösteren demiryolu çalışanları, 48 saatlik grev başlattı.

A+A-

Demiryolu sendikaları üyeleri, salı günü Brüksel tren istasyonunda toplanarak yerel saatle 22.00'de 2 gün sürecek grevin başladığını duyurdu.

Burada yapılan açıklamada, hükûmetin tasarruf önlemleri çerçevesinde hazırladığı reform paketinde, demiryolları için öngörülen yüzde 20'lik bütçe kesintisinin, 33 bin çalışandan en az 6 bininin işini kaybetmesine yol açacağı belirtildi.

Personel sayısındaki azalmanın, diğer çalışanlar için de yılda 6 günlük tatil kaybı anlamına geldiği ifade edilen açıklamada, eğer grev başarılı olursa ülke genelinde tren seferlerinin bugün tamamen duracağı bildirildi.

Uluslararası Seferler İptal Edildi

Grev kararının ardından Eurostar firması, Londra'dan Brüksel'e tren seferlerinin sadece Fransa'nın Lille şehrine kadar olacağını açıkladı.

Brüksel üzerinden Paris-Amsterdam ve Paris-Köln seferlerini gerçekleştiren hızlı tren firması Thalys firması da bugün hiçbir tren seferinin yapılmayacağını, perşembe günü ise geç saatlerde sadece 2 sefer düzenleneceğini kaydetti.

Fransızca konuşulan Valon bölgesindeki greve, hükûmetle görüşmelerin hâlen sürmesini gerekçe gösteren Felemenkçe konuşulan Flaman bölgesindeki sendikalar katılmıyor. Eğer bir anlaşma olmazsa şubat ayında yeniden greve gidilmesi bekleniyor.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT