1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bekir Bozdağ: Diyanet Laik Olamaz
Bekir Bozdağ: Diyanet Laik Olamaz

Bekir Bozdağ: Diyanet Laik Olamaz

Diyanet laiklik ilkesi doğrultusunda görev yapar” şeklindeki maddenin Anayasa’dan çıkarılması gerektiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ’a destek yağıyor.

06 Haziran 2012 Çarşamba 02:54A+A-

Diyanet laiklik ilkesi doğrultusunda görev yapar” şeklindeki maddenin Anayasa’dan çıkarılması gerektiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı Bozdağ’a destek yağıyor. Akit’e konuşan uzmanlar, yürürlükteki bu maddenin 1980 darbesinin ürünü olduğunu belirterek “Diyanet laik olamaz. Yeni anayasada bu ifade olmamalı” dediler.

Anayasa’nın Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevlerini düzenleyen 136. maddesinde yer alan “laiklik ilkesi doğrultusunda görev yapar” şeklindeki ifadenin yeni anayasada olmaması gerektiği ifade ediliyor.

Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın bu yöndeki açıklamalarına İlahiyatçılardan tam destek geldi. Akit’e konuşan uzmanlar, yürürlükteki bu maddenin 1980 darbesinin ürünü olduğunu belirterek “Diyanet laik olamaz. Diyanet’e bağlayıcı sınırlama koymak yanlıştır. Yeni anayasada bu ifade olmamalı” dediler.

Kurumlar Veya Kişiler Laik Olamaz

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar, devletin bütün vatandaşlarına eşit mesafede olması gerektiğini belirterek, “Ancak bu ilkenin pratik olarak uygulanması mümkün değildir. Kişilerin laik olması söz konusu olamaz, böyle bir şey de beklenemez. Ben tercihimi İslam’dan yana kullanmışım, İslam’ı seçmişim. Ben tarafım yani. Bu noktada laik olmam mümkün değildir” dedi.

“Böyle Bir Sınırlama Yanlış”

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütün dinlerin işlerine bakan başkanlık olmadığını kaydeden Akpınar, “Diyanet İşleri Başkanlığı halkın yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkenin Müslümanlarına yönelik işleri planlayan, düzenleyen kurumdur. Diyanet İşleri’ne böyle bir bağlayıcı sınırlama koymak yanlıştır. Kur’an kursunun, caminin laikliğinden bahsedilebilir mi? Bunlar tamamen dinin kurumudur, dinin temsilcisidir, bu yüzden bunlar laik olamaz. Bu madde yanlış konulmuştur. Değiştirilmesi icap ediyor” şeklinde konuştu.

“Diyanet Laik Olma Endişesi İçinde Olamaz”

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün de, Diyanet’in laik olma endişesi içinde olamayacağının altını çizerek, “Diyanet’in alanı inanç, ibadet ve ahlak esaslarını aydınlatmaktır. Laiklik dinin içinde yapısal olarak telaffuz edilen bir durum değildir. Devlet dini işlere burnunu sokmamalıdır, karışmamalıdır. ‘Ben laikim, benim yönettiğim kurum da laik olacak’ demek, laik terimine aykırıdır. 1961 Anayasası’nın 154. maddesinde bu kısıtlama yoktu. 1982 Anayasası ile Din işlerine kısıtlama geldi. Laiklik ilkesi doğrultusunda görev yapmak kaydı, özgürlüğü kısıtlayan ve buyurgan bir yapının oluşmasına neden olan bir ifadedir” dedi.

Aktaş: “İhtilal Döneminin Sapıklığıdır”

Fıkıh Âlimi Hüsnü Aktaş ise, bu maddenin ihtilal döneminde getirilen bir sapıklık olduğunu kaydederek, “Bu madde, doğrudan doğruya Diyanet’i laikleştirmek için konan bir maddedir. Hâlbuki Diyanet’in laikleşme imkânı yoktur. İhtilal yönetimi, Müslümanları iyice köşeye sıkıştırmak için Diyanet’i de ‘laiklik çerçevesinde görev yapar’ diyerek garip bir şekilde perişan etmişlerdir” diye konuştu.

İşte O Madde

Yürürlükteki 1982 Anayasası’nın 136. maddesi şöyle: “Genel idare içinde yer alan Diyanet İşleri Başkanlığı, lâiklik ilkesi doğrultusunda, bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışma ve bütünleşmeyi amaç edinerek, özel kanununda gösterilen görevleri yerine getirir.”

Muhammet Erdoğan / Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT