1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bedrettin Dalan’ı Yakalama Emri Çıktı
Bedrettin Dalan’ı Yakalama Emri Çıktı

Bedrettin Dalan’ı Yakalama Emri Çıktı

İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasının firari sanığı Bedrettin Dalan hakkında “kırmızı bültenle arama” kararı verildi. ABD’ye firar eden Dalan en son Belarus’ta görülmüştü

13 Ocak 2011 Perşembe 13:26A+A-

İrtica ile Mücadele Eylem Planı davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, firari sanık Yeditepe Üniversitesi kurucusu Bedrettin Dalan hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarılmasına karar verdi. Ocak 2009'da Ergenekon'un 10. dalga operasyonunda ofislerine baskın düzenlenen Dalan, operasyonu önceden haber alarak kayıplara karışmıştı.

'Ocakta dönerim' demişti

Ergenekon'un finansörü olmakla suçlanan İSTEK Vakfı'nın kurucusu Bedrettin Dalan, kalp rahatsızlığından dolayı tedavi olmak için gittiği ABD'den dönmedi. Bedrettin Dalan'ın 24 Ekim 2008'de ABD'ye gittiği belirlenirken, altı ay olan vize süresinin dolmasının ardından yaptığı vize uzatma başvurusu da kabul edilmedi. Dalan ABD'de yaptığı açıklamada ocak 2009'da döneceğini söylemişti.

Böylece Dalan'ın birçok ülkeyi içine alan seyahat macerası başlamış oldu. Dalan'ın, ABD'nin ardından Finlandiya, Hollanda, Almanya, Rusya ve Belarus'a gittiği belirlendi.

Belarus'ta para transferi

Zimmetine 5 milyon lira geçirerek yurtdışına kaçtığı öne sürülen ve Ergenekon soruşturması kapsamında da aranan Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nin eski muhasebecisi Mürsel Önal'ın Belarus'un başkenti Minsk'te Dalan'la buluştuğu ortaya çıkmıştı. Geçen temmuz ayında Pedik'te yakalanan Önal'ın yurtdışından İstanbul'a geldiği saptanmış, Önal ifadesinde Minsk'e gittiğini söylemişti.

Bedrettin Dalan'ın kaçış hikâyesi belirsizliğini korurken medyada Dalan'ı kaçması konusunda uyaranın Aydın Doğan olduğu yönünde iddialar yer almıştı. Başka bir iddia da Dalan'a bir MİT yetkilisinin operasyonu önceden haber verdiğiydi.

Çiçek'in ihbar maili Amsterdam'dan

İrticaya Mücadele Eylem Planı davasının dün görülen duruşmasında sanık ve avukatlarının taleplerinin alınmasının ardından Mahkeme Başkanı Köksal Şengün, dava dosyasına kurumlardan gelen cevabi yazıları okudu. Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'ndan (TİB) gelen yazıda, Dursun Çiçek'le ilgili soruşturmanın başlatılmasına neden olan ihbar niteliğindeki elektronik postanın gönderildiği bilgisayarın IP numarasının Amsterdam'daki bir kullanıcıya ait olduğu belirtildi.

Bu arada dünkü duruşmada söz alan Dursun Çiçek, Erzincan'daki Ergenekon davasının sanığı Savcı İlhan Cihaner'in tahliye edilmesini örnek göstererek tahliyesini istedi. Çiçek "Onlar daha ağır iddialarla tutuksuz yargılanıyorlar" dedi.

HABERE YORUM KAT