1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Bedr Şehhate Sisi Zindanlarında İşkence Altında Şehid Oldu
Bedr Şehhate Sisi Zindanlarında İşkence Altında Şehid Oldu

Bedr Şehhate Sisi Zindanlarında İşkence Altında Şehid Oldu

Mısır'ın İskenderiye kentindeki Burcu'l Arab Hapishanesi'nde tutsak olan , Bedr Şehhate Sisi’nin gardiyanlarının işkencesi sonucu şehit oldu.

A+A-

Mısır Hak ve Özgürlükler Koordinatörlüğünce yapılan yazılı açıklamada, Bedr Şehhate isimli Müslüman esirin "sistematik işkence" sonucu şehit olduğu ve El-Buhayra'daki Tutukluları Savunma Heyetinin, başsavcılığa, olayla ilgili soruşturma açılması için dilekçe verdiği ifade edildi.

Koordinatörlük, ceset üzerinde işkence izleri olmasına rağmen savcılığın otopsi yapmayı reddettiğini belirtti.

Buhayra'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) da yaptığı açıklamada, 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Şehhate'yi "işkence şehidi" olarak tanımladı. Şehhate'nin vücudunun çeşitli yerlerinde yaralanma izlerine rastlandığı aktarılan açıklamada, Sisi cuntası "tıbbi ihmal ve işkenceyle" suçlandı.

Temmuz 2013'deki askeri darbenin ardından aralarında siyasiler, öğrenciler, iş adamları, sivil toplum kuruluşu yetkililerinin de bulunduğu binlerce darbe karşıtının tutuklandığı Mısır'da, o tarihten bu yana ihmal, işkence ve tedaviden yoksun bırakılmaları gibi çeşitli nedenlerle cezaevlerinde 200'den fazla kişi hayatını kaybetti.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum