1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Bedelli”de Yaş Sınırı Değişmeyecek
“Bedelli”de Yaş Sınırı Değişmeyecek

“Bedelli”de Yaş Sınırı Değişmeyecek

Askerlik Kanunu'nda değişiklik yapılmasını içeren yasa teklifinde yaş sınırıyla ilgili kapsam genişlemeyecek.

21 Aralık 2012 Cuma 11:35A+A-

Bedelli askerlik teklifi değişmeyecek; yaş düşmeyecek, ücret ise aynı kalacak. 31 Aralık 1982 ve öncesi doğup, 30 bin Türk Lirası verenler bedelli askerlikten faydalanmak için ocak sonuna kadar başvurabilecek.

30 YAŞ ALTINA 'BEDELLİ' YOK

Bedelli askerlikte ilk fırsatı kaçıranlar için yasa teklifi Meclis Başkanlığı'na sunulmuştu. Meclis'te, verilecek bir önerge ile 30 olan yaş sınırının düşürülebileceği tartışılıyordu.

Başbakan Erdoğan, bugün yasa teklifini hazırlayan Ak Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan ile bir görüşme yaptı ve teklifle ilgili son durum görüşüldü. Görüşmede Erdoğan'ın, 30 yaşın aşağı düşürülmemesi konusunda kesin talimat verdiği öğrenildi.

30 BİN'E TAKSİT YOK

Erdoğan, Turan'a 30 bin lira olan bedelin de tek seferde ödenmesi konusunda görüş bildirdiği öğrenildi.

Teklif, Askerlik Kanunu'nda değişiklik yapılmasını içeriyor. Yasaya bir geçici madde eklenerek, bedelli askerlik hizmeti kapsamında başvuruda bulunanlardan; bedelin ikinci taksitini herhangi bir nedenle yatıramayanlar ile şartları taşıdığı halde hiç başvuruda bulunmamış olanlardan, düzenlenmenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içerisinde kalan miktarı veya tamamını ödeyenler temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

 

HABERE YORUM KAT