1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. "Beceriksiz, Özür Dile ve İstifa Et"
"Beceriksiz, Özür Dile ve İstifa Et"

"Beceriksiz, Özür Dile ve İstifa Et"

Barzani, Maliki'nin ithamlarına karşı sözcüsü aracılığıyla cevap verdi. Sözcü, “Halktan özür dile ve istifa et. Ülkeyi viraneye çeviren biri olarak Irak'ı krizden çıkaramazsın" dedi.

A+A-

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin Resmi Sözcüsü Ümit Sabah, IŞİD ve benzeri terör örgütlerinin merkezi haline geldiğini savunan Irak Başbakanı Nuri el-Maliki’ye yanıt verdi.

CİDDİ BİR BUNALIMDA...

Maliki'nin haftalık konuşmasında, Kürdistan bölgesiyle ilgili asılsız ithamlarda bulunduğunu hatırlatan Sabah, "Maliki'nin bu sözlerine baktığımızda şunu anlıyoruz ki bu kişi, ciddi bir bunalımdadır ve dengesini kaybetmiştir. Bütün çabası ve gayreti, başarısızlığına ve çöküşüne bahaneler bulmaktır. Kendi siyasi beceriksizliğini ve iflas politikasını başkalarına mal etmeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

ÖZÜR DİLE VE İSTİFA ET

Maliki'nin, "Erbil, IŞİD, Baas kalıntıları, El Kaide ve silahlı militanlarının propaganda merkezine dönüştü. O terörist grupların liderleri şu an Erbil'dedir" şeklindeki sözlerini değerlendiren Sabah, şunları kaydetti:

"Erbil, IŞİD ve benzeri örgütlerin yeri değildir. IŞİD'lilerin merkezi, senin yanındadır. Irak'ın topraklarını ve ordunun 6 askeri fırkasının silahlarını ve teçhizatını, IŞİD'e teslim eden ve bu örgütü güçlendiren sensin. Eski Baaslı generalleri sen etrafında topladın ve bunlar, Musul'u bir saat bile savunamadılar. Şimdi nasıl ve hangi yüzle ekranlara çıkıp konuşabiliyorsun Sana sadece şunu söylemek istiyoruz: Irak halkından özür dile ve istifa et. Ülkeyi viraneye çeviren biri olarak Irak'ı krizden çıkaramazsın."

Sabah, Erbil'in zulme uğramış ve mağdur olmuş halklar için bir sığınak haline gelmesinin kendileri için bir gurur vesilesi olduğu belirterek, "Bu halk, daha önceki diktatörlerden çok çekti, şimdi senin diktatörlüğünden çekiyor. Daha önceleri başka diktatörlerden kaçıyordu, şimdi ise senden kaçarak Erbil'e sığınıyor" görüşünü bildirdi.

HABERE YORUM KAT