1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP'nin Bengi Yıldız Kararına Tepki
BDPnin Bengi Yıldız Kararına Tepki

BDP'nin Bengi Yıldız Kararına Tepki

BDP, tüzüğündeki ‘ihraç edilir’ maddesine rağmen, gayrimeşru ilişkisi medyaya yansıyan Bengi Yıldız ara formülle partide kaldı.

12 Ekim 2011 Çarşamba 12:25A+A-

BDP’nin, kendi tüzüğü çiğneyerek, karısını sevgilisiyle aldatan Batman Milletvekili Bengi Yıldız’a sahip çıkması tepki çekti.

Evli ve 2 çocuk babası Yıldız’ın, Ramazan ayında Bodrum’da Deniz Uyan isimli kadınla bira içerken görüntülenmesi, kendi seçmenlerinden de tepki toplamıştı. Tepkiler üzerine BDP yönetimi, Bengi Yıldız’ı disiplin kuruluna sevk etmişti. BDP, Yıldız için kesin ihraç yerine bir yıl süreyle geçici ihraç kararı verdi. Bu ara formülle Yıldız BDP’de kaldı.

Oysa BDP tüzüğü, eşini aldatanlar için kesin ihracı öngörüyor. Aldatılan eş İlknur Yıldız da bu durumu affetmeyerek yüzüğü atmıştı. DTK da “çok eşli evlilikler yapan delege olamaz” şartını getirmişti.

“BDP İlkelerini Feda Etmesini Sorgulasın”

Ramazan’da gerçekleşmesi ve toplumun değir yargılarına aykırı olması nedeniyle gündemi uzun süre meşgul eden rezaletten sonra Deniz Uyan işinden olurken, Bengi Yıldız’ın adeta ödüllendirilmesi kadın örgütlerinin tepkisi çekti. Yeni Akit gazetesine konuşan Başkent Kadın Platformu Derneği Dönem Başkanı Berrin Sönmez, “Aldatma fiili her iki taraf için de aynı şekilde ahlaki sorundur. Ama aldatmada ortak olan kadının bedel ödemesi, erkeğin bedel ödememesi kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Sönmez, eşine ihanet eden Yıldız’ın hiçbir şey olmamış gibi hayatına kaldığı yerden devam etmesinin, BDP açısından büyük bir çelişki olduğunu kaydetti. Kadın hakları konusundaki söylemleri nedeniyle BDP’den daha tutarlı bir tavır sergilemesini beklediklerini dile getiren Berrin Sönmez, “Parti ilkelerini siyasi gerekçelerle feda etmek, BDP için sorgulanması, özeleştiri yapılması gereken bir durumdur. BDP’nin tüzüğüyle çelişmesi hoş olmayan bir durumun ortaya çıkmasına sebep oldu” ifadelerini kullandı.

“O Zaman Deniz Uyan’a da Sahip Çıksınlar”

Bu durumda Deniz Uyan isimli kadının mağdur konumuna düştüğüne dikkat çeken Sönmez, “O zaman BDP Deniz Uyan’a da sahip çıksın. Onun da hakkının aranması gerekiyor. BDP siyasetine devam ediyor. Bengi Yıldız da hayatına devam ediyor. Ama birlikte görüldüğü kadın işinden oldu. Bu karardan tek suçlu kadın oluyor. Bengi Yıldız temize çıkmış oluyor” şeklinde konuştu.

Öte yandan BDP lideri Selahattin Demirtaş’ın, görüntülerden dolayı Yıldız’a gösterdiği sert tepki, “Bengi Yıldız ihraç edilecek” şeklinde yorumlanmıştı.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum