1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP’li Vekilin “Radikal İslamcı” Kaygısı!
BDP’li Vekilin “Radikal İslamcı” Kaygısı!

BDP’li Vekilin “Radikal İslamcı” Kaygısı!

Adil Zozani, çekilme durumunda Kandil'e radikal örgütlerin yerleşeceği uyarısında bulundu.

A+A-

BDP'li Adil Zozani, çekilme durumunda Kandil'e radikal örgütlerin yerleşeceği uyarısında bulunarak PKK'nin Kandil'deki varlığının Ortadoğu'nun sigortası olduğunu iddia etti!

Çözüm sürecinin ilk aşaması olan PKK’lıların sınır dışına çekilmesiyle başlayacak takvim, Kandil’in boşaltılması ile sonuçlanacak. Bu takvimin ne zaman tamamlanacağı ise merak konusu. BDP’li Adil Zozani, Kandil’in boşaltılma takvimini belirleyen kaygıları dile getirdi. Zozani’ye göre en büyük kaygı, Kandil’in boşaltılmasının ardından radikal İslamcı örgütlerin boşaltılan kamplara yerleşmesi. Yakın zamanda “Kandil’in, Kandaharlaştırılmasına yönelik girişimler” olduğunu söyleyen Zozani, “Fundamentalist gruplar Kandil’i üst durumuna getirirse bir bütün olarak Ortadoğu’da oligarşik sistemlerin inşaası başlar. Ortadoğu’da taşlar yerine oturmadan Kandil boşalmaz” görüşünde.

Çözüm sürecinin son aşaması olan Kandil’in boşaltılmasının başlı başına bir konu olduğunu söyleyen BDP Milletvekili Adil Zozani, “PKK’nın mevcut durumda Kandil’de olması, Ortadoğu açısından bir sigortadır. Bu söz birileri tarafından farklı noktalara çekilebilir ama bu bir gerçekliktir. Ortadoğu’nun yeniden inşa sürecinde birileri yeni bir Kandahar oluşturma gayreti içerisindeyse, söyleyebileceğimiz farklı şeyler vardır. Yakın zamanda Kandil’in Kandaharlaştırılması gayretleri oldu. Halen de var. Biz yeni bir oligarşik sistemin Ortadoğu’da inşasının bütün halklar açısından felaket olacağını düşünüyoruz” dedi.

Fundamentalist grupların Kandil’i üst durumuna getirmesi halinde Ortadoğu barışının etkileneceğini ve Ortadoğu’da oligarşik sistemlerin inşasının başlayacağını söyleyen Zozani sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürt gençlerinin eli tetikte yaşıyor olmasından hiçbir Kürt memnun değil. Ancak şu anda Ortadoğu’da şu gerçekliği herkes görmek zorunda. Bölge bu kadar kaynıyorken, bu kadar farklı dengeler birbiriyle çarpışıyorken Kandil’i ele geçiren, toplumsal yaşamın geleceğine nüfuz eder. Önce Ortadoğu, dağlarının kendisi için dezavantaj olması durumundan kurtulmak zorunda. Kandil niye bizim Alplerimiz olmasın. Bizim yeni yaşamdan söz ettiğimiz budur. Kandil’e piknik için gidelim. Kandil o zaman tehlike unsuru olmaktan çıkar.”

Çekişme ve Arayış Beyhude

İran’ın PKK’ya yönelik ‘silah bırakmayın’ teklifini de değerlendiren Zozani sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz siyaseten ne İran’ın ne de Türkiye’nin durduğu noktanın doğru tutum olduğunu düşünmüyoruz. İslam dünyasına otorite oluşturacağım diyerek, hegemonya oluşturma arayışında olan birilerine Kürt siyaseti teşne olmaz. Bu nedenle Türkiye ile İran arasındaki çekişme ve arayış beyhude.”

Radikal

 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum