BDP'li Buldan, Çekilme İle İlgili Konuştu

09.09.2013 13:23
BDPli Buldan, Çekilme İle İlgili Konuştu
KCK'nın 'çekilmeyi durdurduk' açıklamasının ardından BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'dan bir açıklama geldi.

Buldan: 'Çekilme durdu ama süreç devam ediyor. Bu Hükümete bir mesaj. Bizim acilen İmralı'ya gitmemiz gerekiyor.'

KCK’nın “çekilmenin durduğuna” ilişkin açıklamasının ardından ilk tepki, çözüm sürecinin aktörlerinden biri olan BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’dan geldi. Buldan, “Çekilme durdu ama süreç devam ediyor. Bu Hükümete bir mesaj. Hükümetin bir an önce somut adım atması lazım. Bizim acilen İmralı’ya gitmemiz gerekiyor” dedi.

KCK, Hükümetin “demokratikleşme ve Kürt sorununun çözümü konusunda adım atmaması” sonucu geri çekilmeyi durdurduğunu duyurdu. Çekilmenin durmasının sürecin sona erdiği anlamına gelmediği de belirtildi. Açıklamaya BDP’den ilk değerlendirme Grup Başkanvekili Buldan’dan geldi. 

Buldan, Radikal’e yaptığı açıklamada, “Bu sürecin sona erdiğini göstermiyor. Zaten kendileri de açıklamalarında belirtiyor, ateşkes devam ediyor. Süreç de devam ediyor. Bu hem ateşkesin, hem de sürecin sona erdiği anlamına gelmez” dedi.

Çekilme ile ilgili kararın KCK’nın vereceği bir konu olduğunu belirten Buldan, “Bu hükümete bir mesajdır. Hükümetin acil bir açıklama yapması gerekiyor. Demokratikleşme paketini acilen gündemine alarak, somut adımları atması gerekiyor” diye konuştu.

Buldan, Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru yaptıklarını belirterek, “Bizim acilen adaya gitmemiz gerekiyor. Başvuru yaptık haber bekliyoruz” dedi.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim