1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP'li Başkan 160 İşçiyi İşten Çıkardı
BDP'li Başkan 160 İşçiyi İşten Çıkardı

BDP'li Başkan 160 İşçiyi İşten Çıkardı

Van’ın Erciş ilçe Belediyesi’nde çalışan 160 sözleşmeli personelin yasaya uygun çalıştırılmadıkları gerekçesiyle iş akitleri feshedildi.

A+A-

Erciş Belediyesi’nde çalışan sendikalı 187 personelden 27 kişinin daha önce iş akitleri feshedilirken, bugün de 160 sendikalı personel işten çıkartıldı. İşten çıkartılan belediye çalışanları haklarının iade edilmesi için belediye önünde eylem yaptı. Seslerini duyurmak için bir süre ayakta bekleyen belediye çalışanları, daha sonra belediye bahçesine çadır kurdu.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Erciş Belediye Başkanı Diba Keskin, Belediye Kanunu’nun 5 ay 29 gün yasası gereği belediyede çalışan 160 çalışan personeli istemeye de olsa iş akitlerinin feshedildiğini söyledi. Başkan Keskin, “Bizden önceki yönetim son 4 yılda bu arkadaşları hiç işten çıkartmadan kesintisiz çalıştırmış. Bu kanuna göre, 5 ay 29 gün üzerinden mevsimlik işçi alımı yapılır, çalıştırılır ve 6 ay dolmadan da işten çıkartılır. Bir dahaki yıla 5 ay 29 gün daha çalıştırılırlar. Bizler bu konuları yetkililerle görüştük ve bu işin muhatapları bize dediler ki, geçmiş yönetim kanuna göre suç işlemiştir. Siz de bu arkadaşları bu şekilde çalıştırdığınız sürece siz de bu kanunsuzluğu devam ettirmiş ve suç işlemiş olursunuz. Seçim döneminde insanlarımıza vermiş olduğumuz bir söz vardı. Biz asla kimsenin aşına, işine karışmayacaktık. Çünkü kampanya süresince Ak Parti’nin bizim aleyhimize yaptığı özellikle bir çalışma vardı. ‘BDP gelecek, belediyedeki işçilerin işine son verecektir’ şeklinde bir kampanyası vardı. Fakat biz bu söylenen söylemin kadrolu işçi ve memurlarla ilgili olduğunu zannediyorduk. Son iki aydır bu işin çalışmasını kendi aramızda çok yaptık. Zaten iş akitleri kanun gereği feshedilecekti. Bu yüzden bu arkadaşların 4 yıl kesintisiz çalıştırılmaları nedeniyle Erciş Belediyesi’ne geçmiş yıllarda 910 bin TL ceza verilmiş. Ayrıca, kanunen bu çalışanların maaşları belediye başkanının üzerine zimmet edilmesi gerekirken de, bu zimmet yapılmamış ancak Erciş Belediyesi’ne ceza verilmiş. Tabi bu yıldan yıla da artmış. Biz bunun çalışmasını çok yaptık. Bu insanları çıkartmazsak ne yapabiliriz? Hukukçulara, Türkiye Belediyeler Birliği ile GAP Belediyeler Birliği’ne danıştık. Hepsi de kanunen bizlerin suç işleyeceğini söylediler. Bizler de mecburen kanuna uymak için bu arkadaşlara ön bilgilendirme yaptık. Biz mecburuz çünkü kanun böyle söylüyor dedik. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’ndan iki müfettiş de belediyemizi denetledi. Dediler ki, 'Başkan Hanım eğer bu insanları çalıştırırsınız bu suça sizler de iştirak etmiş olursunuz. Kanunun uygulanması gerekir.' Bizler de istemeye istemeye kanunun bize emrettiği şekilde bu arkadaşların iş akitlerinin üzülerek feshettik. Başka da yapacağımız bir şey yoktu. Bu bizler için istemeye istemeye yaptığımız en ağır işti. Çünkü sonuçta 160 aile etkileniyordu. Bu arkadaşlarımız içinde emekliliği gelmiş insanlarımız var. Bu şekilde arkadaşlarımıza gelin emekli olun, ya da gelin konuşalım. Sizin kıdem tazminatlarınızı ödeyelim. Bununla beraber yasal haklarınızı kullanmak için sonuna kadar haklısınız şeklinde görüşlerimizi de kendilerine beyan ettik” ifadeleriyle işten çıkarmaları mazur göstermeye çalıştı.

Belediye İş Sendikası Van İl Şube Başkanı Emin Yeşilova ise, iş akitleri feshedilen işçilerin haklarını aramak ve onlara destek olmak için Van’dan Erciş’e geldi. Belediye bahçesinde gazetecilere açıklamada bulunan Yeşilova, iş akitleri feshedilen personelin istenirse çalıştırılacağını ifade etti. Yeşilova, “Tebligat yapılmadan arkadaşlarımızı işten çıkartmışlar. Avukatlarla görüştüm. Tebligatların hazırlandığını söylediler. Arkadaşlarımız müfettişlerle görüşmüşler. Müfettişler belediye başkanı isterse sizleri çalıştırabilir demişler. Diğer belediyelerde 5 ay 29 gün üzerinden fen işlerinde arkadaşlarımızı çalıştırıyorlar. Süreleri dolduğunda bu kez park veya bahçeler müdürlüğünde göstererek çalışmaları devam ettiriliyor. Bu arkadaşlarımız 187 kişidirler. Aileleri ile birlikte aslında bin 900 kişidirler. Soma’da 301 kişi öldü. Burada da 187 kişiyi bunlar öldürdüler. Bundan sonra haklarımızın iadesi konusunda yasalar çerçevesinde tüm haklarımızı kullanacağız. Konuyu yargıya taşıyacağız. İşten çıkartılmalar kanunsuzdur. Diğer belediye başkanlarına biz mi dedik 12 ay çalıştırın. Bunlar niye çalıştırdılar? Onlar çalıştırdılar, bunlar neden çalıştırmıyor. Onlarda ciğer var da, bunlarda yok mudur? Diyorlar ki, her sene ceza geliyor. Eğer ceza geliyorsa, size zimmet çıkıyorsa o zimmeti biz karşılayalım. Var mı ötesi” diye konuştu.

İşten çıkartılan belediye personeli, daha sonra belediye bahçesine çadır kurarak eylemlerini sürdürme kararı aldıklarını bildirdiler. 

(Kaynak: İHA)

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum