BDP’den “Tutanaklar Nasıl Sızdı?” Açıklaması

12.03.2013 15:03
BDP’den “Tutanaklar Nasıl Sızdı?” Açıklaması
BDP'den yapılan açıklamada İmralı tutanaklarının iki parti meclisi üyesi tarafından çoğaltıldığı belirtildi.

BDP'den İmralı tutanakları konusunda bugün yapılması beklenen açıklama geldi. BDP'den yapılan açıklamada, İmralı tutanaklarının parti meclisi üyesi iki kişi tarafından çoğaltıldığı belirtildi.

BDP, çözüm sürecine ait olduğu iddia edilen tutanaklara ilişkin, metnin çoğaltılmaması kararına rağmen 2 Parti Meclisi üyesinin PM Toplantısı'na ara verildiğinde kimsenin bilgisi ve onayı olmadan tutanakları çoğalttıkları, bu sırada parti personelinin de tek bir nüshayı kendisi okumak üzere çoğalttığı belirtilerek, ''Basın büromuzda çalışan Ali Özgüç, gazeteci Alper Atalay'ın metin üzerinden fotoğraf çekmesine izin vermiştir. Milliyet'te yayınlanan tutanak resminin bir fotoğraf kaydı olduğu anlaşılmıştır'' ifadesi kullandı.

Açıklamada ayrıca iki parti meclisi üyesi istifa etti, Ali Özgüç'ün görevine son verildi” denildi.

İşte BDP'den yapılan açıklama:

"Kamuoyunun bildiği üzere 23 Şubat 2013 tarihinde 3 kişilik BDP Heyeti İmralı'da Sayın Öcalan'la bir görüşme gerçekleştirmiştir. Partimizin çok önem verdiği bu görüşme, parti yetkili organlarımızla paylaşma ihtiyacına binaen görüşmeyi yapan arkadaşlarımız tarafından yazılı hale getirilmiş ve Merkez Yürütme Kurulu, Meclis Grubu ve Parti Meclisi toplantılarında okunmuştur. Partimizin yetkili organları metnin çoğaltılmaması yönünde karar almıştır.

Buna rağmen metnin bir kısmının Milliyet gazetesinde yayınlanması üzerine parti organlarımız soruşturma kararı almış, çok yönlü soruşturma neticesinde parti merkezimiz şu sonuçlara ulaşmıştır:

1.    Metnin çoğaltılmaması kararına rağmen, iki Parti Meclisi üyemiz M. Rauf Kocaman ve Resul Baykara toplantıya ara verildiğinde kimsenin bilgisi ve onayı olmadan tutanakları alarak kendileri için çoğaltmıştır.

2.     Parti Meclisi üyelerimiz metni çoğaltırken, parti personeli de tek bir nüsha kendileri okumak üzere çoğaltmışlardır.

3.    Basın büromuzda çalışan Ali Özgüç, gazeteci Alper Atalay'ın metin üzerinden fotoğraf çekmesine izin vermiştir.

4.    Milliyet'te yayınlanan tutanak resminin bir fotoğraf kaydı olduğu anlaşılmıştır.

Bütün bu bilgileri değerlendiren yetkili organlarımız şu kararları almıştır:

1.    Parti Meclisi üyelerimiz kendi sorumluluklarının farkında olarak öz eleştiri mahiyetinde PM üyeliklerinden istifa etmişlerdir.

2.    Partimizin basın biriminde çalışan Ali Özgüç tutanakları parti yönetimine haber vermeyerek bir basın çalışanıyla paylaştığı için işine son verilmiştir.

Parti yetkili organlarımız yaşananlardan dolayı kendi sorumluluğunun farkındadır. İmralı'daki görüşme yayınlanmak üzere yapılmamıştır. Öncelikle yaptığı görüşmenin kendi bilgisi dışında basında yer alması nedeniyle Sayın Öcalan'dan özür diliyoruz. Yine görüşme metninde adı geçen kişilerin ve kurumların da aynı gerekçeden ötürü özrümüzü kabul etmelerini rica ediyoruz.

Ancak bu vesileyle partimizi, yetkili organlarını, parti yöneticilerini bilerek hedef haline getirenleri, yalan ve yanlış bilgiler yayanları kınıyoruz.

Tarihi bir süreç yaşadığımızın ve partimize büyük sorumluluklar düştüğünün farkındayız. Bu nedenle, bundan sonra notların bir gazetede nasıl yer aldığını tartışmak yerine çözüm sürecinin kendisinin tartışılmasını gerekli görüyoruz. Halkımıza,  Sayın Öcalan'ın merkezinde olduğu bir sürecin gereklerini yerine getirmekte kararlı olduğumuzun sözünü bir kez daha veriyoruz.''

 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim