BDP'den Kılık-Kıyafet Özgürlüğü Teklifi

06.10.2010 16:25
BDPden Kılık-Kıyafet Özgürlüğü Teklifi
BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, üniversitelerde süren başörtüsü tartışmalarına son verme gerekçesiyle kanun teklifi verdi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifi, Yükseköğretim Kanunu'nun 17. maddesinde değişiklik yapıyor.

Teklif, mevcut kanundaki ''Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydıyla, yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir'' ibaresini, ''Yükseköğretim kurumlarında kılık kıyafet serbesttir. Farklı düşüncelere baskı yapılamaz, yüksek öğretim hakkı engellenemez'' şeklinde değiştiriyor.

Teklifin gerekçesinde, anayasada yapılan değişiklikler sonrasında, yükseköğretim kurumlarında başörtüsü nedeniyle uygulama sorunlarının bulunduğu ifade edildi.

Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararları dolayısıyla uygulamanın nasıl olacağı yönündeki belirsizliğin giderilmesi gerektiği belirtilen gerekçede şunlar kaydedildi:

''Toplumda gerginliklere ve farklı uygulamalara neden olunmaması, hoşgörü, uzlaşı ve anlayışla mutabakat sağlanarak sorunların giderilmesi için tereddüte yer vermeyecek bir yasal düzenlemeye gidilmesi gerekmektedir.

Başörtüsü veya türbanın serbest bırakılması sonrası, siyasi saiklerle baskı aracı olarak kullanılabileceği endişelerinin giderilmesi, başörtüsü takmayan öğrencilerle birlikte eşit, özgür ve barış içinde öğrenimlerini yapabilmeleri sağlanmalıdır. Yasa koruyucularının bu tereddütleri gidermesi, laik-anti laik farklılaşmasına yol açmayacak bir düzenlemeye gitmesi zorunludur.''

Teklifin madde gerekçesinde ise ''Kanunun 17. maddesi, yükseköğretim kurumlarında yıllarca süren başörtüsü tartışmalarını sona erdirmek, öğrenim özgürlüğünü sağlamak amacıyla değiştirilmiştir'' denildi.

 • Yorumlar 6
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim