1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP'den Ankara ve Siirt Saldırılarına Kınama
BDPden Ankara ve Siirt Saldırılarına Kınama

BDP'den Ankara ve Siirt Saldırılarına Kınama

BDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ile Gültan Kışanak, Ankara ve Siirt'te gerçekleşen saldırıları şiddetle kınadıklarını bildirdi.

21 Eylül 2011 Çarşamba 14:10A+A-

Yazılı bir açıklama yapan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), dün Ankara Kumrular Caddesi'nde meydana gelen patlama sonucu 3 kişinin hayatını kaybettiği, 34 kişinin de yaralandığı; Siirt'te yapılan saldırıda ise 4 kadının yaşamını yitirdiği, 2'sinin de ağır yaralandığı hatırlatıldı. Her iki olayda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı ve yaralılara da acil şifaların dilendiği açıklamada, hayatını kaybedenlerin ailelerinin ve sevenlerinin acısının paylaşıldığı ifade edildi.

Yaşam hakkına yönelik bu saldırıların şiddetle kınandığı vurgulanan açıklamada, "Her iki olayı yapan ve yaptıranlar bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Hiçbir soru işaretine yer bırakmayacak şekilde sağlıklı bir soruşturma yürütülmeli ve tüm bilgiler kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Ne yazık ki dün Ankara'da meydana gelen patlamadan sonra hükümet ve devlet kurumlarının sergilediği tutum, yaptıkları çelişkili, gayri ciddi açıklamalar, hükümetin böyle bir kapasitesinin veya niyetinin olmadığını da göstermiştir. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in tutarsız açıklamaları ve olayda yaşamını yitirten yurttaşlarımız için kullandığı dil, kamuoyunu hayrete düşürmüştür. Barış ve Demokrasi Partisi olarak tüm kamuoyu ile üzüntülerimizi paylaşıyor, bu tür olayların yaşanmaması ve ülkemizde barışın ve demokrasinin egemen olması için, yılmadan mücadele edeceğimizi belirtiyoruz." denildi.

Öte yandan PKK'nın silahlı kolu HPG'den yapılan açıklamada; Ankara’da yaşanan patlama ile hiçbir ilgilerinin olmadığı belirtildi ve “Bu olayla bağlantımız kurularak Kürt düşmanlığı daha da geliştirilmek, sivil insanlarımız hedef yapılmak istenmektedir” denildi.

 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum