1. YAZARLAR

  2. Kurtuluş Tayiz

  3. BDP’de ılımlılar gidecek
Kurtuluş Tayiz

Kurtuluş Tayiz

Yazarın Tüm Yazıları >

BDP’de ılımlılar gidecek

A+A-

Telefondaki ses ısrarla “Bu bilgi birinci elden” diyor, anlattıklarının doğruluğunu pekiştirmek için. Konu BDP. Kaynağım, PKK’nın Kuzey Irak’taki örgüt kamplarından Türkiye çalışmalarını kontrol eden yönetici grubunun, BDP için şahinlerden oluşan bir adaylar listesi oluşturduğunu ve seçimlere bu radikal adaylarla girmek için düğmeye bastığını söyledi. Bu listeye göre BDP’nin Meclis’te 20 kişiden oluşan grubunun yüzde yetmişi, “ılımlı” oldukları gerekçesiyle, haziran ayında yapılması öngörülen seçimlerde tekrar seçilme şansı bulamayacak. Parti yönetiminde de büyük değişiklik olacak. Taraf’a konuşan kaynağımın anlattıkları satırbaşlarıyla şöyle:

» Örgütün Kuzey Irak’taki Xakurkê, Xinere hattında Türkiye çalışmalarını denetleyen yönetici kadrosu, BDP’yi yeniden dizayn etme kararı aldı.

» BDP’nin seçimlere radikal adaylarla girmesi için tek tek isimler belirlenmeye başlandı.

» Partideki ılımlı isimler tasfiye edilecek.

» BDP’nin Meclis grubunun yüzde yetmişi önümüzdeki seçimlerde bir daha Meclis’e giremeyecek. Bu isimlerden bazıları seçilemeyecekleri yerlerden aday gösterilecek, bazılarına da adaylık fırsatı tanınmayacak.

» BDP’nin yönetim kadrosu değişecek. Belki bazı isimler sadece aday olma şansı bulacak ama etkili pozisyonlardan uzaklaştırılacak.

» Örgüt, seçimlere yeni, şahin bir BDP’yle girmeyi hedefliyor.

» Bu grup ipleri tümden ele almak için mart ayını bekliyor. Mart ayında ilan edilen ateşkesle ilgili yeni bir değerlendirme yapacaklar. Eğer İmralı’nın çözüm için hükümetten mart ayına kadar atmasını beklediği adımlar atılmazsa, bu şahinler listesi Öcalan’a da kabul ettirilecek.

***

Yukarıda aktardığım konuşmadan sadece gelecek ya da gidecek siyasetçilerin adlarını ayıkladım. Zira isimler ve adlar vererek parti içi çekişmelere yol açmak istemiyorum.

Kaynağımın aktardığı bu iddiaları BDP’li bir yöneticiye sordum. BDP’de kimin elinin kimin cebinde olduğunun belli olmadığını söyleyen yönetici, “Çözüm gelişmezse dağ da, İmralı da sertleşir; BDP’de de sertlik yanlısı adaylar öne çıkar” dedi.

Konuştuğum başka bir BDP’li de Kürt siyasetinde ılımlı ve sağduyulu bir siyasi çizginin gelişip güçlendiğini, İmralı’nın da bunu fark ettiğini; dağda hazırlanan listelerin tutmasının ise artık zor olduğunu söyledi. 


Hizbullah ‘özsavunma’ya bahane oldu

Hizbullah tahliyelerine sert tepki gösterenlerden biri de Abdullah Öcalan oldu. Bunun nedeni Hizbullah’ın bölgede PKK’nın tekelinde olan Kürt siyasine rakip olabileceği endişesi. Öcalan’ın karşı hamlesi ise “öz savunma gücü” oldu. Diyarbakır’da gündeme geldiğinde tepki toplayan bu projeyi Öcalan, Hizbullah tahliyelerini gerekçe göstererek, “öz savunma”yı şöyle yeniden gündeme getiriyor: “Kongre (Demokratik Toplum Kongresi) ve Amed Konseyi toplanmalı, meşru savunmayı tartışmalıdır. Bir yandan sorunun diyalogla çözümünü istiyoruz, diyorlar öte yandan bu hazırlıklar yapılıyor, Hizbullahçılar bırakılıyor. Bu ordu ne zaman kiminle savaşacak? Bunlar halkımızla savaşacaklar. Bu durumda tabii ki Kürt halkı da özsavunmasını yapacaktır, meşru savunmasını yapacaktır. İşte Hizbullahçılar bırakılıyor, özel ordu kuruluyor, geçmişte Cumhuriyet’in başından bu yana yapılan katliamlar var, kültürel soykırım devam ediyor, ayrıca bölgedeki dini örgütlenmeler hızla artıyor. On bin imam kadrosundan bahsediliyor, cemaatler var. Demokratik Kürt hareketini siyasal İslam’la bitirmek için yapılan bilinçli politikalardır bunlar ve birbiriyle bağlantılıdır.”

Hizbullah’ın bölgede PKK’ya rakip çıkıp çıkamayacağını bilemiyorum. Tahliye olup çıkanların Hizbullah’ı yeniden canlandırıp canlandıramayacağı da pek belli değil. Ancak gerçek şu ki; seküler Kürt siyasetçilerin hoşuna gitmese de artık Kürtlerin de bir İslamcı partisi var. Bunun adı Hizbullah. Bunun toprağı 20-25 yıl önce sürüldü, tohumlar çoktan atıldı. Bölgedeki koşullar Hizbullah’ın hızla taban bulmasını sağlayacak özellikte. Hizbullah, bugünkü çizgisiyle, yani ılımlı bir çizgiyle tabanını genişletebilir. Ancak, PKK’nın baskıları ya da değişik odakların kışkırtmaları ile örgüt, yeniden eski günlerine dönebilir. Dileğim, eski kanlı günlere dönülmemesi yönünde.

TARAF

YAZIYA YORUM KAT