1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP Toplu Mezarlara Neden Sessiz?
BDP Toplu Mezarlara Neden Sessiz?

BDP Toplu Mezarlara Neden Sessiz?

Ümit Fırat, Diyarbakır’da kazılarak bulunan 19 kafatasıyla ilgili PKK ve BDP’nin tepki göstermemesini yorumladı.

24 Ocak 2012 Salı 13:40A+A-

Bölge halkının kâbus yılları olan 90’lı yıllar, sokak ortası infazları, ölümler, toplu mezarlar, göç, imha ve asimilasyon politikaların en şiddetli gerçekleştiği dönemlerdi...

JİTEM’in karargâhı olan Diyarbakır Cezaevi etrafında yapılan kazı çalışmalarında bulunan 19 kafatası medyada geniş yer buldu. Fakat bu duruma PKK ve BDP’den hala bir tepki gelmedi.

Yazar Ümit Fırat, Star gazetesine verdiği demeçte, Diyarbakır ve Şırnak’ta yapılan kazılarda toplu halde ortaya çıkan cesetler karşısında BDP ve PKK’nın sessizliğinin AK Parti’nin “bu işten kazançlı” çıkacağı endişesinden kaynaklandığını söylüyor.

Faili meçhullerin PKK’daki infazları da gündeme getireceğini vurgulayan Fırat’ın değerlendirmeleri şöyle:

Kendi infazlarının gündeme gelmesinden korkuyor

AK Parti’ye muhalefet edecek bir yönü olmadığı için PKK ve BDP faili meçhullerle ilgilenmiyor. Diyarbakır’daki kemiklerin ortaya çıkarılmasından hükümeti eleştiremezsin, tam tersine tebrik etmek gerekiyor. Böyle bir durumun siyasi rantı söz konusu ise eğer bu kendilerine değil AK Parti’ye yazılacak diye düşünüyorlar. Bunlar tartışılır durumda olduğu ve gündeme taşınır hale geldiği bir noktada, PKK’yı yönetenler kendi yaptıklarının açıklamasını yapamazlar. Çünkü bir kuyunun kapağını kaldırdığınız zaman koku da yayılır. Bugün bazı Kürtler, ‘aman kırılmasınlar, bunlar bizim çocuklarımız, bedel ödüyorlar, bunu açmayalım, iyi olmaz’ diyebiliyor. Savaş psikolojisinde bunlar çok da sorgulanmaz. Aslında PKK’nın faili meçhulleri yok. Çünkü bunlar örgüt tarafından aleni işlendi. Bunlar kaza veya intihar süsü verilerek açıklandı. Bekaa’da öldürüyorlardı, ‘Apo bana suikast olduğu için öldürdüler’ diyordu. Ama kendi öldürttü. Zaten örgüt içinde böyle şeyler eğitim zayiatı olarak görülüyor. Cemil Bayık’ın 32 cinayeti var. Öcalan iç infaz yaptığını söyledi.

PKK’yı ürküten gerçek!

Devlet toplu mezarları ortaya çıkardıkça PKK’nın yaptıkları da sorgulanır hale gelecek. İnandırıcı olmak için bunun en önemli yolu da devletin Diyarbakır ve Şırnak’ta olduğu gibi, bu toplu mezarları açıp kendi faili meçhul cinayetlerin üzerine gitmesi. Çünkü ancak bu şekilde PKK’nın cinayet ve rezaletini ortaya çıkmasında bir inandırıcılık yaratılabilir. Devlet bunları ortaya çıkarmadan inandırıcı olmaz.”

 

HABERE YORUM KAT

4 Yorum