1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP ‘Sivil İtaatsizlik’e Başladı
BDP ‘Sivil İtaatsizlik’e Başladı

BDP ‘Sivil İtaatsizlik’e Başladı

BDP “Anadilde eğitim”, “Siyasi tutukluların serbest bırakılması”, “Seçim barajının düşürülmesi”, “Askeri ve siyasi operasyonların durdurulması” talepleri için sivil itaatsizlik eylemlerine dün Diyarbakır’dan start verdi.

25 Mart 2011 Cuma 00:11A+A-

BDP ve DTK'nın "sivil itaatsizlik" eylemleri dün iki şehirde olaylı başladı. Diyarbakır'da 5 bin kişiden sadece 50'sine izin verilince, kalanlar polis kordonunun dışında oturma eylemi yaptı. Bir binaya ses bombası, polislere de havai fişek atılınca gerilim yükseldi. BDP Genel Başkanı Demirtaş, "Halkın buraya girmesini yasaklarsanız, halk da gider başka özgürlük alanlarını doldurur" dedi. Batman'da ise 2'si milletvekili 3 BDP'li trafiğin ortasında oturma eylemi gerçekleştirdi. 'Sivil itaatsizlik eylemi' Diyarbakır'da yoğun güvenlik önlemleri altında başladı. Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait Konuk Evi önündeki eylem öncesi poliste izinler kaldırıldı ve yaklaşık 2 bin 500 polis ile 15 panzer, alanın çevresine konuşlandırıldı. Helikopterler de alanın üzerinde turladı. Konuk Evi önüne kurulan çadır da kaldırıldı. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, DTK Başkanı Ahmet Türk ve Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk ile Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in de aralarında bulunduğu belediye başkanları, öğle saatlerinde seçim otobüsüyle meydana geldi. Alana gelen kalabalığın sayısı da 5 bine ulaştı.

SES BOMBASI VE HAVAİ FİŞEK

Otobüsün geldiği Koşuyolu Caddesi trafiğe kapatılırken, BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ile BDP İl Başkanı Mehmet Aydın, araçtan inip, alanı kuşatan polisle görüştü. 15 dakikalık pazarlıktan sonra sadece 50 kişilik grubun eylem yapmasına izin verildi. Demirtaş, Kışanak, Türk ve Tuğluk ve Baydemir ile seçilen 50 kişi polisin oluşturduğu kordondan geçerek alana girdi ve oturma eylemi başlattı. Burada konuşan Selahattin Demirtaş, "AKP'nin valisinin aldığı kararı kabul etmiyoruz. Vatandaşların demokratik hakları engelleniyor. Oysa biz anadilde eğitimi, askeri operasyonların durmasını, siyasi tutukluların serbest bırakılmasını ve yüzde 10 barajının düşürülmesini talep ediyoruz. Bunun neresi yanlış? Hükümet somut adım atana kadar burada oturacağız" dedi. Polis kordonunun dışında kalan yaklaşık 5 bin kişi ise meydana çıkan 5 caddeyi trafiğe kapatarak oturma eylemi başlattı. Bu sırada Ofis Semti'nde bir binaya kimliği belirsiz 2 kişi tarafından ses bombası atıldı. Çevrede bekleyen bazı gruplar polise havai fişeklerle saldırdı. Akşam ise Emniyet Müdür Yardımcısı İlyas Burunak, Osman Baydemir'e saat 22.00'ye kadar trafiği açmaları gerektiğini, grubun dağılmaması halinde müdahale etmek zorunda kalacaklarını söyledi. Baydemir de diğer eylemcilerle görüştükten sonra saat 21.00'de valiliğin gösterdiği Koşuyolu Parkı'na geçerek eylemlerini sürdürdü.

SABAH

HABERE YORUM KAT