1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP: Kürt Meselesinin Çözülmesini İstemiyorlar
BDP: Kürt Meselesinin Çözülmesini İstemiyorlar

BDP: Kürt Meselesinin Çözülmesini İstemiyorlar

Aysel Tuğluk: "Türkiye'nin, Kürt meselesini çözmüş güçlü bir ülke olmasını istemiyorlar."

A+A-

Aralarında terör örgütünün kurucularından olan Sakine Cansız'ın da bulunduğu PKK'lı 3 kadının öldürülmesi olayının ardından bazı vekiller Paris'e gitti.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile Van bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk Fransa'ya hareket etti.

Paris'te vahşi bir katliam yaşandığını anlatan Demirtaş, olayın son günlerde Türkiye’de başlatılan Kürt sorunu ile ilgili yeni süreçle bağlantılı olabileceğini iddia etti.

Demirtaş,“Fransa’dan resmi olarak bu olayın aydınlatılması için baskı oluşturma girişimde bulundurmaktır. Hükümetten beklediğimiz budur” dedi.

Bağımsız Van Milletvekili Aysel Tuğluk ise Paris'e hareketinden önce önemli değerlendirmelerde bulundu.

Tuğluk, "Zaten her zaman biz Türkler ve Kürtler konuşmaya başladığımızda bu tür provokasyonlar devreye giriyor ve sürecin ilerlemesini engellemeye çalışıyorlar. Bazı güç odakları Türkiye'nin, Kürt meselesini çözmüş güçlü bir Türkiye'nin olmasını istemiyor da olabilirler" diye konuştu.

Aysel Tuğluk, barış çabalarından ödün verilememesini istedi.

Tuğluk, "Çözüm ihtimali ve umutların biraz daha arttığı İmralı görüşmeleriyle birlikte böyle bir olayı yaşamak hepimiz açısından üzüntü verici. Ama bütün bunlara rağmen biz barış ve çözüm arayışımızı daha güçlü yürütmeliyiz. Bu provokasyonlara gelinmemeli" dedi.

TRT Haber 

HABERE YORUM KAT