1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDP Heyeti İmralı'dan Döndü
BDP Heyeti İmralıdan Döndü

BDP Heyeti İmralı'dan Döndü

BDP İstanbul Milletvekili Önder, "Kandil"in yazdığı mektubun Öcalan'a ulaştığını söyledi.

A+A-

AA

BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, İmralı Adası'ndan dönüşlerinin ardından Beyoğlu'ndaki BDP İstanbul İl Örgütü'nde basın toplantısı düzenledi.

İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan'la bir toplantı gerçekleştirdiklerini anımsatan Buldan, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın önceden belirlenmiş bir programı nedeniyle Avrupa'da bulunduğunu ve bu nedenle toplantıya katılamadığını söyledi. Buldan, toplantının 1,5 saat sürdüğünü ifade etti.

Sırrı Süreyya Önder de Öcalan'a ait olduğunu belirttiği notu, habercilere okudu. Notta şu ifadelere yer verildi:

"Saygı değer Türkiye halkı, yaşamakta olduğumuz barış ve demokratik çözüm süreci bütün hassasiyeti ile devam etmektedir. Hem çatışmasızlık sürecinin kalıcılaşması hem de geri çekilme sürecenin gerçekleşmesi için yoğun bir çalışma yürütmekteyim. Gelinen aşamada daha umutlu bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim. Bu çerçevede yürüttüğümüz çalışmayı, birkaç gün içinde bütün Türkiye halkıyla paylaşacağım. Bu itibarla demokratik çözüm sürecine katkı sunan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyor, eşit, demokratik ve adil bir barışa olan inancımla herkesi selamlıyorum."

Önder, bir gazetecinin "Kandil'den mektup mu götürdünüz?" şeklindeki sorusuna, "Kandil'in yazdığı mektup sayın Öcalan'a ulaştı. Onun üzerinde son bir değerlendirme yapıp, birkaç gün içinde bütün kamuoyuna bir değerlendirme yapacak. Henüz Kandil'e bir mektup yazılmadı" yanıtını verdi.

Bir gazetecinin "Çekilmenin detayları ile akalı birşey paylaşacak mısınız?" sorusunu da Önder, ''Hayır, biz de şu anda bununla ilgili herhangi bir bilgiye sahip değiliz" şeklinde yanıtladı. 

Önder, "6. heyet mi oluşturulacak?" sorusu üzerine de "Böyle 6'ncı, 7'nci bir heyet anlayışı yok. İcap ettikçe gerçekleşen toplantılar var. Ve icap ettikçe gerçekleşmeye devam edecek'' dedi.

HABERE YORUM KAT