1. HABERLER

  2. HABER

  3. BDDK'nın Sınırlamaları da Bankaları Durdurmadı
BDDK'nın Sınırlamaları da Bankaları Durdurmadı

BDDK'nın Sınırlamaları da Bankaları Durdurmadı

Müşterilerini kazanç kapısı olarak gören bankaları BDDK'nın sınırlamaları da durduramadı. Bankalar, hizmet gelir kalemlerine zam yaptı. Bu gelirlerini 3 ayda 3 katına çıkararak 6.6 milyar liralık kazanç elde etti.

A+A-

Bankalar vatandaşın parasını alabilmek için sınır tanımıyor. Pek çok müşteri ile mahkemelik olmalarına rağmen, bankalar yine de vatandaşın cebine elini uzatmaktan vazgeçmiyor. Bankaların ücret ve komisyonları ile hizmet gelirlerinin, Mart sonu itibarıyla 3 ayda tam 3 katına çıkması da bunun kanıtı oldu. 3 ayda elde edilen 6.6 milyar liralık hizmet geliri, 'Eller yukarı soygun var' diye yorumlandı. Bankaların sayısı 60'ı aşan hizmet kalemlerinden aldıkları ücret ve komisyonlar tartışma konusu olmuş ve bunun üzerine geçen yıl Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu(BDDK) da, bankacılık hizmetlerinden alınan ücret ve komisyonlara 20 kalemle sınırlama getirmişti. 

SINIRLAMAYA ZAM FORMÜLÜ 

BDDK'nın Ekim ayında yürürlüğe giren yönetmeliğine karşın, bankalar aralarında hesap işletim, kredi tahsis, havale, EFT gibi vatandaşların sıkça karşılaştıkları birçok kalemde ücret artışı yaptı. Bu artışların etkisiyle bankacılık sektörünün söz konusu gelirleri, Mart sonu itibarıyla yılbaşına göre önemli oranda yükseldi. BDDK verilerinden derlenen bilgilere göre; bankaların hizmet gelirleri, Mart sonu itibarıyla 3 ayda 3 katına çıkarak (yüzde 204) 6 milyar 596 milyon liraya ulaştı. Söz konusu dönemde nakdi kredilerden alınan ücret ve komisyonlardan elde edilen gelir, 281 milyon liradan 822 milyon lirayı (yüzde 192.5 artış); gayri nakdi kredilerden alınan ücret ve komisyonların tutarı da 215 milyon liradan 674 milyon lirayı (yüzde 213.5 artış) buldu. 

EFT 7.5 LİRA OLDU 

Yıllık bazda karşılaştırıldığında ise 2015'in ilk çeyreğinde hizmet ve kredilerden elde edilen gelirin miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artış kaydetti. Bankaların hizmet gelirlerindeki artışta, özellikle 20 kalemle sınırlandırılan ücretlere bankaların yaptığı zamlar etkili oldu. Bu kapsamda bazı bankalar düzenlemeden önce 5.5 liradan uyguladıkları, ATM yoluyla farklı banka hesaplarına EFT ücretini 7.5 liraya (yüzde 36 artış); yılda 2 kez aldıkları hesap işletim ücretini 50 liradan 54 liraya (yüzde 8); kredi kartı yıllık üyelik ücretini de 45 liradan 49 liraya (yüzde 9) yükseltti. Bankalar, diğer hizmetlerin ücretlerine de farklı oranlarda zam yaptı. 

Kaynak: Takvim

HABERE YORUM KAT