1. HABERLER

  2. HABER

  3. “BÇG’yi Görmedim”i Çürüten Belge
“BÇG’yi Görmedim”i Çürüten Belge

“BÇG’yi Görmedim”i Çürüten Belge

28 Şubat davası öncesinde dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın savunmasını “BÇG’yi görmedim, haberim yok” şeklinde yapacağı öğrenilirken, Milat bu tezi çürütecek yeni bir belgeye ulaştı.

A+A-

Aslan Değirmenci / Milat

İlk duruşması 2-6 Eylül’de görülecek olan 28 Şubat davası öncesinde dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’nın savunmasını “BÇG’yi görmedim, haberim yok” şeklinde yapacağı öğrenilirken, Milat bu tezi çürütecek yeni bir belgeye ulaştı.

Milat’ın ele geçirdiği “BÇG Çalışmaları Devir-Teslim Memorandumu” isimli belgede BÇG’de görevli subayların yaptıkları işler tek tek anlatılıyor. Görev dağılımının yer aldığı belgede çalışma takvimine de yer verildiği görülüyor.

Karadayı’ya düzenli arz

“Çalışmalardan elde edilen sonuçların değerlendirme yöntemleri” başlıklı kısım ise BÇG’yi görmediğini iddia eden İsmail Hakkı Karadayı’yı yalanlıyor. Söz konusu kısımda Salı sabahları BÇG tarafından Genelkurmay Başkanına yapılan çalışmaların arz edildiği belirtiliyor.

DSP, ANAP, MHP ile ortak çalışma!

Öte yandan UTKK’nın BÇG’nin sivil ayağı olduğunu ilk kez deşifre eden Milat’ın haklılığı da söz konusu belge ile ispat ediliyor. RP’nin iktidardan uzaklaştırılmasının ardından Başbakanlık Uygulamayı Takip ve Koordinasyon Kurulu ile BÇG’nin birlikte hareket ettiği söz konusu belgede yerini alıyor.

Dosyaların adresi bile var

BÇG ile UTKK toplantılarında alınan kararların da dosyalandığı “BÇG Çalışmaları Devir-Teslim Memorandumu” isimli belgede belirtiliyor. BÇG ile UTKK arasında yazışmaların yapıldığı da deşifre olurken, iki illegal kurum tarafından hazırlanan dosyaların hangi odada ve hangi dolapta tutulduğunun bile not düşüldüğü görülüyor.

Kirli işler

BÇG personelinin hangi gün, nerede ve saat kaçta toplantı yaptıklarına dair bilgilerin yer aldığı belgede, arşiv çalışmalarına yer veriliyor. Günlük toplantıların ardından yapılan arzlara da yer verilen belgede, toplantılara neredeyse bütün kurumların dahil edildiği görülüyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum