1. HABERLER

  2. HABER

  3. BBP İhsanoğlu'nu Destekleyecek
BBP İhsanoğlu'nu Destekleyecek

BBP İhsanoğlu'nu Destekleyecek

Büyük Birlik Partisi, cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleme kararı aldı. Genel Başkan Mustafa Destici'nin açıklamasında, çözüm sürecine eleştiriler vardı.

A+A-

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici cumhurbaşkanının aynı zamanda anayasal kurumlar arasındaki işbirliği ve uyumu en üst düzeyde tutacak bir kişi olması gerektiğine dikkat çekti. Cumhurbaşkanı seçiminde destek verecekleri adayı partinin tüm yetkili organlarınca ortak uzlaşma çerçevesinde belirlediklerini ifade eden Destici, bu doğrultuda Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı.

Her siyasi partinin aday göstermesinin yasayla engellendiğini belirten Destici bu nedenle hangi partiden aday gösterildiğine bakmaksızın cumhurbaşkanı olacak adayın duruşu ve vaatleriyle ilgilendiklerini söyledi: 

"Çözüm süreci adı altında çözülme ve ayrışma sürecini durduracak, tek vatan, tek devlet, tek millet, tek dil, tek bayrak ülküsünden asla taviz vermeyecek, tüm dünya ile ülkemizi barıştıracak, komşu coğrafyamızda kan ve gözyaşının sona erdirilmesine öncülük yapacak, dış Türkler davasına sonuna kadar sahip çıkacak, samimi olarak yeni, sivil ve demokratik bir anayasanın öncülüğünü yapacak, ülkemizde giderek derinleşen kamplaşma ve ayrışmayı ortadan kaldıracak, uzlaşma kültürünü esas alarak toplumda barış ve sevginin oluşmasına öncülük edecek bir cumhurbaşkanı."

Büyük Birlik Partisi 2011 genel seçimlerinde 315 bin oyla 0,74 oranında oy aldı. Partinin 2014 yerel seçimlerindeki oy sayısı 483 bin, oy oranı ise yüzde 1,1 oldu. 

Kaynak: Al Jazeera

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

9 Yorum