1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Bayramlığının Arkadaşına Verilmesini Vasiyet Etmiş!
Bayramlığının Arkadaşına Verilmesini Vasiyet Etmiş!

Bayramlığının Arkadaşına Verilmesini Vasiyet Etmiş!

Gazze sınırında “Milyonluk Kudüs Gösterisi’ne” katıldığı sırada işgalci İsrail askerleri tarafından katledilen 15 yaşındaki Filistinli Heysem, bayramlık ayakkabılarının arkadaşına verilmesi vasiyetinde bulunmuş.

12 Haziran 2018 Salı 13:13A+A-

Gazze sınırında cuma günü düzenlenen “Milyonluk Kudüs Gösterisi’ne” katıldığı sırada işgalci İsrail askerleri tarafından katledilen 15 yaşındaki Heysem İmad el-Cemel, annesinin bayram hediyesi olarak aldığı yeni ayakkabıları giyemedi.

İşgalci İsrail’in 1967’de Batı Şeria, Doğu Kudüs, Gazze Şeridi, Sina Yarımadası ve Golan Tepeleri’ni işgal etmesiyle sonuçlanan 6 Gün Savaşı’nın başladığı “Nekse’yi” anmak için Gazze sınırına giden Heysem, işgalci İsrail askerlerinin orantısız güç kullanarak yaptığı müdahale sonucu sağ çıktığı evine cansız olarak geri döndü.

Yeni Ayakkabılarının Arkadaşına Verilmesini Vasiyet Etti

AA’da yer alan habere göre oğlunun giyemediği bayramlık ayakkabılara ve geride bıraktığı eşyalarına bakarak ağlayan anne Vurud el-Cemel (35), Heysem istememesine rağmen bu bayramda giymeleri için 3 oğluna ayakkabı aldığını anlattı.

Anne el-Cemel, daha sonra gösterilere katılma konusunda ısrarcı olan oğlu Heysem’in cuma günkü eylemlerde katledilme ihtimalini düşünerek ayakkabılarının arkadaşına verilmesi vasiyetinde bulunduğunu dile getirdi.

Heysem’in futbolu çok sevdiğini, evlerinin önündeki ara sokakta arkadaşlarıyla oynadığını ifade eden acılı anne, ondan geriye kalan topu görünce gözyaşlarına hâkim olamadığını belirtti.

Küçük Kardeşi Hâlâ Ağabeyini Bekliyor

Anne el-Cemel, gösteriye gitmeden önce 6 yaşındaki kardeşi Rahef ile kumdan şekiller yaptıklarını, kardeşinin oyunlarını tamamlamak için hâlâ ağabeyini beklediğini söyledi.

Eyleme gitmeden önce de kendisinden geri dönemezse üzülmemesini istediğini aktaran anne el-Cemel, “İçim hiç rahat değildi. Vakit ikindi olunca dayanamadım, Heysem’i alıp dönmek için sınıra gittim. Oraya vardığımda karnından yaralandığını ve hastaneye götürüldüğünü söylediler. Hastaneye koştum. Yoğun bakım odasına almışlar. Son nefeslerini veriyordu.” ifadelerini kullandı.

“Oğlumun Günahı Neydi?”

Heysem’in eğitim hayatında da çok başarılı olduğunu, arkadaşları tarafından sevildiğini belirten el-Cemel, “Oğlumun günahı neydi? Hangi suçu işlemişti? Anne olarak oğlum büyüdü deyip seviniyordum. Ama işgalciler onu benden çaldı. Bir daha geri dönemeyecek.” diyerek gözyaşları içinde sitem etti.

Anne el-Cemel, oğlunun acısına rağmen “Büyük Dönüş Yürüyüşü” eylemlerine katılmayı sürdüreceklerini kaydetti.

“Bedeli Ne Olursa Olsun Dönüş Hakkımızı Talep Edeceğiz”

Heysem’in dedesi Adnan Ebu Lubde (65), torunu Heysem’in her gün kendisini ziyaret eden, bazen de onda geceleyen bir çocuk olduğunu söyledi.

Torununa hep güvenli yerlerde durmasını, sınıra yaklaşmamasını öğütlediğini aktaran Ebu Lubde, “Çünkü işgal rejimi, büyük küçük, kadın erkek, ilk yardım ekibi ya da gazeteci ayırt etmiyor. Çocuklarımızı öldürüyor. Ama bedeli ne olursa olsun dönüş hakkımızı talep etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT