1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bayramlar Aynı Günde Kutlanabilir
Bayramlar Aynı Günde Kutlanabilir

Bayramlar Aynı Günde Kutlanabilir

Uzmanlar başta bayramlar olmak üzere önemli günlerin İslam coğrafyasında aynı günde kutlanmasının mümkün olduğunu bildirdi.

A+A-

AA muhabirine açıklama yapan Malezya Malaya Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Zambri Zeynuddin, farklılığın, dünyanın bir yarısında gündüz iken diğer yarısında gece olmasından kaynaklandığını ifade ederek, İslam dünyasındaki en büyük sorunun 'ya sadece hesaplama ya da sadece gözlemi esas almaktan' kaynaklandığını söyledi.

İslam dünyasının bir araya gelerek fikir birliğini sağlaması gerektiğini belirten Zeynuddin, astronomik hesaplamalar ve gözlemin bir arada kullanıldığı yöntemle Malezya, Endonezya, Singapur ve Brunei'de bayramların aynı günde kutlandığını, bu ülkelere Singapur, Kamboçya, Filipinler, Myanmar ve Vietnam'ın da ekleneceğini ifade etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Uluslararası Ru'yet-i Hilal Konferansı hazırlık toplantısı için İstanbul'a gelen İran İslam Kültürü ve İlişkileri Organizasyonu Başkan Yardımcısı Dr. Mansur Etesami de, ''Müslümanlar birbirlerini tolere etmeli'' diyerek, bütün dünyadaki Müslümanlara Ru'yet'i Hilal için ortak bir komisyon kurarak ayı gözlemleme önerisinde bulundu.

HABERE YORUM KAT