1. YAZARLAR

  2. KENAN ALPAY

  3. Bayram’da birçok bayram
KENAN ALPAY

KENAN ALPAY

Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram’da birçok bayram

A+A-

Rabbimize hamd olsun. Bir Ramazan ayını daha idrak ettik. Sabır ve namazla, sabır ve oruçla, sabır ve infakla, sabır ve cihadla, sabır ve sıla-i rahimle her daim imtihan olduğumuza dair en önemli hatırlatmayı bir kez daha idrak ettik.

Ramazan’da arınmanın, yenilenmenin ve hep birlikte takvaya ulaşmanın imkanlarını aradık. Lütfedilen nimetlerin şükrünü eda etmenin kaygısı ile tefekküre, tezekküre ve cehde yöneldik.

Aklen, kalben, bedenen yaptığımız ibadetlerimizin hepsi sadece ve sadece Allahu Teala’nın rızasını kazanmak içindi. Mükafatımızı alemlerin rabbinden bekliyoruz. O kendisine yönelenlere çokca lütfedendir. İnşa-Allah bizler de O’nun lütfuyla dünya ve ahirette yüzleri gülenlerden oluruz.

Bayram’a kavuşabilmek elbette ki bu lütfun bize en önce ulaşanıydı. Kalplerimizi birbirimize yaklaştırması, kardeşler arasındaki sevgi ve dayanışmayı artırması için lütfedilen bu imkanı hakkıyla değerlendirmenin gayreti içerisinde olmalıyız.

Ramazan ve orucu daha iyi kavramamıza değil de lüzumsuz tartışmalara boğmak isteyen epeyce girişimler oldu maalesef. Aynı fesat girişimleri bayramı daha mutlu ve paylaşımcı değil de haz ve ayrışma zeminine döndürmek için az uğraşmadılar. Belli bir oranda başarılı oldukları belli. Fakat yine de hesaplarının tutması değil başlarına geçmesi yakındır inşa-Allah.

Bu Ramazan ayı ve bayramı birçok bereketi beraberinde getirdi ve getirecek anlaşılan. Tunus, Mısır, Yemen ve Libya’nın zalim despotlarıyla mücadelede kardeşlerimiz çok ağır bedeller ödediler. Fakat ödenen bu bedellerin bütün bir insanlık için bereket olarak dönmesi Rabbimizin vaaddir.

Suriye’deki kardeşlerimizin kanları, canları, en temel hakları Baas çetesi ve Esad zorbası tarafından en vahşi yöntemlerle gaspediliyor halen. Ramazan’ı, orucu, Kadir gecesini kanlı cinayetleriyle kirleten zalimler bayramı da kirletmekten imtina etmediler. Ancak Suriyeli kardeşlerimizin adaletin ikamesi yolunda hayatlarını dahi feda etmekteki kararlılığı Baas cuntasının sonunu hızlandırmaktadır. Suriye’de yaşanacak büyük bayramın vakti yakındır.

Kuraklık ve sömürünün pençesinde kıvranan Somali’deki mustazaf kardeşlerimiz için ortaya konan çabalar ümidi güçlendirecek, özgüveni artıracak yeni bir sürecin habercisi olur umarız ki. Sadece geçici bir dönem açlıklarını giderecek değil bir daha bu durumlara düşmemeleri için gerekli donanımları kazandıracak bir fırsat olur bu yardımlaşma kampanyaları.

Dayanışmayı, paylaşmayı mümkün kılacak bir bakış açısına daha çok ihtiyacımız var. Basit bir yardım kampanyası değil Somali için başı-sonu belli, kapsamlı ve donanımlı bir yardımlaşma örnekliği sergilenirse gözyaşlarını azaltma yolunda ciddi bir mesafe katetmemiz mümkündür.

Türkiye’ye sığınmış Çeçen mültecileri de unutmamız gerekiyor. İnfaklarımızda onlarında hatırı sayılır bir hakkı var. Rusya’nın işgal politikaları sonucunda arkada kalan çok sayıda dul, yetim ve gazi var. Onlardan bir kısmı İstanbul’dalar ve bayram sevincimizin, bereketimizin artmasında onlara göstereceğimiz ilgi ve alaka çok önemli bir pay sahibi.

Filistin ama özellikle Gazze Siyonist işgalin açtığı büyük bir yara. Onurundan, cesaretinden ve özgürlük savaşından kopmaksızın dimdik ayakta duran güzel bir mücadele örnekliğidir. Siyonist işgalin Filistin topraklarından sökülüp atılmasının yolu Türkiye’deki bütün bağlantılarının kesilmesinden geçiyor. Biz öncelikle Kudüs ve Filistin mücadelesini Türkiye topraklarında kazanmanın yollarını zorlamalıyız.

Müslüman halklara uzun yıllar boyunca kan kusturan diktatörlerin birer birer defteri dürülüyor. Zulüm ile abad olunmayacağı geçeği bir kez daha tekerrür ediyor.

Türkiye’de de ibret tablolarının sayısı hiç de az değil. Org. Koşaner’in “noktasına, virgülüne kadar arkasındayım” diyerek sahiplendiği ses kaydı da bu ibret tablolarından biri şüphesiz. Sadece Ergenekon, Balyoz, İnternet Andıcı davalarının değil askeri vesayetin bir bütün olarak halli yolunda atılacak adımların, yapılacak işlerin önünü açacak gelişmeler yaşanıyor.

Hem Ramazan’ımız hem de bayramımız zalimler için zilletin, müminler için izzetin çoğalacağı mübarek günlerdir. Bu bayram bir bayram değil birçok bayramı bir arada idrak edeceğimiz güzel, bereketli, sevinçli bayramların habercisidir.

Allahu Teala günleri insanlar arasında döndürmektedir. İman edenleri zalimlerden ayrıştırmak ve içimizden şahitler edinmek için tabi tutulduğumuz imtihan böyle işlemektedir.

Adaletin ve merhametin ikamesi yolunda atacağımız tüm adımlar mübarek olsun. Mübarek olsun bayramlarımız, mübarek olsun yaklaşan büyük bayramlarımız.  

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum