1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bayramda 5,5 Milyar Liralık Kurban Satıldı
Bayramda 5,5 Milyar Liralık Kurban Satıldı

Bayramda 5,5 Milyar Liralık Kurban Satıldı

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, Kurban Bayramında 5,5 milyar liralık kurban satıldığını söyledi. Yetkin ayrıca, kurban pazarlarında gebelik için ultrason testlerinin yaygınlaştırılmasını istedi.

A+A-

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, Kurban Bayramı'nda geçen seneye göre daha fazla hayvanın kesildiğini belirterek, bayramda yaklaşık 5,5 milyar liralık kurbanlık satışı gerçekleştiğini bildirdi. TZD Başkanı Yetkin, bu yıl Kurban Bayramı'nda hayvan varlığı anlamında bir sorun yaşanmadığını, kurbanlık fiyatlarının da geçen yılki fiyatlarla hemen hemen aynı düzeyde gerçekleştiğini belirtti. Yetkin, her Kurban Bayramı'nın ardından olduğu gibi et fiyatlarının bir süre düşük seyredeceğini ifade ederek, 'Bayramın etkisi 2-3 ay sürer, sonrasında et fiyatları yine normal seviyelerine ulaşır' diye konuştu.

Bu bayramda geçen yıla göre daha fazla kurban kesildiğini ifade eden Yetkin, 'Bu sene hayvan pazarlarındaki kurbanlıklar neredeyse ilk günden bitti. Kurban satışındaki artış oranı yüzde 10'u buluyor.

ULTRASONLU DENETİM

Daha çok büyükbaş hayvan satışında artış görüldü. Geçen yıl Kurban Bayramı'nda 785 bin 134 büyükbaş, 1 milyon 976 bin küçük baş hayvan kesilmişti. Bu sene 850 bin civarında büyükbaş, 2 milyon 200 bin civarında da küçükbaş hayvan kesimi yapıldı.' dedi. Hayvan pazarlarının geçen yıla göre düzenli olduğunu vurgulayan Yetkin, 'Bu sene kurban pazarını gezerken gebelik testi için ultrason getirdiklerini gördüm, hoşuma gitti. Bu ciddi bir yenilik mutlaka yaygınlaşmalı' dedi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT