1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bayraktar ODTÜ Tünelini Onayladı
Bayraktar ODTÜ Tünelini Onayladı

Bayraktar ODTÜ Tünelini Onayladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ODTÜ ormanına yapılacak tünel projesini onayladı.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) yerleşkesine yapılacak yaklaşık 2 kilometre uzunluğundaki tünel planını onayladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Bayraktar'ın ODTÜ yerleşkesi ve orman alanlarının bulunduğu, güneyde Eymir Gölü'nü de kapsayan 4 bin 85 hektarlık bölgenin imar planını onayladığı belirtildi.

BİTKİ DOKUSUNU BOZMAYACAK

Kültür Varlıkları Kurulu ile Tabiat Varlıkları Komisyonundan konuya ilişkin görüş alındığı kaydedilen açıklamada, ODTÜ kampüsünün doğu batı hattında yapılacak yolun tünel şeklinde bitki ve ağaç dokusunu bozmayacak şekilde yapılacak tünelin, 2 kilometre uzunluğunda olacağı ve maliyetinin de 100 milyon lirayı bulacağı ifade edildi. Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Bayraktar, Ankara'da, şehir içinde ilk kez bir tünel yapılacağını belirtti.

KAVŞAKLAR OLUŞTURULACAK

Bayraktar, şunları kaydetti: 'Ankara'da böyle başka bir tünel yok. Tünel sayesinde ODTÜ'nün kampüs bütünlüğüne, ağaç varlığına da zarar verilmeyecek. Bunların hepsini plana not olarak yazdık. Üniversitenin Bilkent çıkışı ile Yüzüncü Yıl'da, tünel çıkışlarında kavşaklar oluşturulacak. Orada daha sonra Büyükşehir Belediyesi ile ODTÜ beraber çalışarak düzenleyecekler yol yapım aşamasını. ODTÜ arazisinin doğu kesiminden geçecek yolla ilgili ise hiçbir problem bulunmuyor ve yüzde 100 mutabakat sağlandı.

SORUNSUZ HALLEDİLDİ

Planda çevresel hassasiyetlere çok önem verdik. Orman mühendislerinden de görüş aldık. Büyükşehir Belediyesi, buradaki ağaçların büyük kısmının taşınacağını taahhüt ediyor. Onun yerine çok ciddi ağaçlandırma da yapılacak. ODTÜ'nün yaklaşık 4 bin hektarlık alanının ilk kez 1/1000'lik planı yapıldı'

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

1 Yorum