1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Bayırbucak’ta Durum Kritik”
“Bayırbucak’ta Durum Kritik”

“Bayırbucak’ta Durum Kritik”

Suriye'de rejimin ilerleme katettiği ve hâlâ yoğun biçimde saldırmaya devam ettiği Bayırbucak bölgesinin muhalif Türkmen komutanları, durumun çok kritik olduğunu söyledi.

A+A-

Yılmaz Bilgen / Al Jazeera

Suriye rejiminin Lazkiye kırsalında yer alan Bayırbucak bölgesine yönelik kara operasyonu Rusya’nın havadan sağladığı destekle devam ediyor. Esed ordusu, Rusya’nın Suriye’de hava saldırıları düzenlemeye başladığı 30 Eylül’den bu yana ülkenin birçok noktasında kara operasyonu başlatmıştı. Suriye’nin kuzeyinde yer alan Halep kentinin güney kırsalı, ülkenin orta kesiminde yer alan Hama kentinin kırsalı ve sahil kenti Lazkiye’ye bağlı Türkmen Dağı (Bayırbucak) bu bölgelerin başında yer alıyor.

Esed rejimine bağlı savaşan Şii milisler ve ordu birlikleri, Lazkiye kent merkezine en yakın muhalif bölge Avanlı’da operasyon başlattı. Bölgenin en stratejik noktalarından Gımam Köyü'nü ele geçiren rejim, Türkmen bölgelerine tüm gücüyle saldırmaya devam ediyor.

Al Jazeera, çatışmaların sürdüğü Lazkiye-Gımam cephe hattında bölgenin en önemli muhalif Türkmen gruplarından Sultan Abdulhamit Tugayı Komutanı ile konuştu.

Türkmen Dağı’nı topyekûn kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Sultan Abdulhamit Tugayı Komutanı Ömer Abdullah şunları anlattı:

"50 günü aşan Rus hava saldırıları cephelerimizi fazlası ile yorma amacı güttü. Hemen her nokta Ruslar tarafından vuruldu. Türkiye sınırına yakın olduğu nedeniyle iç bölgelerden buralara kaçan sığınmacılar ve köylerimizde yaşayan siviller de fazlası ile bu hava saldırılardan nasibini aldı. Bayırbucak’ın fırınları, camileri, okulları, hastaneleri de hedef alınıyor."

"Rejim, Kasım ayının ilk günleri Avanlı bölgesinde yer alan Gımam Köyü'nden saldırdı. Başarılı olamayıp geri çekilen Şii milislerin de desteklediği rejim güçleri, 5 Kasım’da çok daha geniş kapsamlı saldırı başlattı. Ruslar havadan, karadan ve denizden savaşın cereyan ettiği 4-5 kilometrekarelik alanı adeta yaktı. Bu çatışmalar da 20’den fazla şehit ve 45 yaralı vererek Gımam Köyü'nden çekilmek zorunda kaldık."

Gımam Köyü, bölgenin en stratejik noktalarından biri’

"Bayırbucak Türkmen grupları tarafından kontrol edilen alanın Lazkiye yönünde son yerleşim birimi olan Gımam aynı zamanda Türkmen Dağı’ndan Akdeniz sahiline açılan geçiş koridoru özelliği taşıyor. Kuş uçuşu Lazkiye şehir merkezine 13-14 kilometre uzaklığa sahip Gımam yaklaşık 2 yıldır muhalifler tarafından kontrol edilmekteydi. Bölgenin en yüksek dağları ile çevrili köyde hakimiyet sağlayan taraf, kayda değer üstünlük sağlamış olacak."

Abdulhamit Tugayı Komutanına göre, Şii milisler tarafından desteklenen Esed ordusunun birkaç kilometrelik ilerleyişi Türkmenler için tehlikenin çok daha fazla büyümesi anlamına geliyor.

"Şu an stratejik Nebi Yunus Tepesi’ni ve 45 Dağı’nı elinde bulunduran rejimin Gımam Köyü'nü da ele geçirmesi, bizim her hareketimizi izleyebilecek konuma getirdi. Bu durumda ellerinde bulunan uzun menzilli silahlarla tüm mevzilerimiz açık hedef haline gelecektir. Halen elimizde olan yaklaşık 30 kilometrekarelik saha ve 30’a yakın Türkmen köy ve kasabası Şii milisler ve Esed ordusu tarafından işgal edilme ihtimali ile karşı karşıya kalacaktır."

"Kaderimiz, Türkiye’den bağımsız değil ve inanıyoruz ki Türk halkı ve bizi 5 yıldır yılmadan destekleyen Recep Tayyip Erdoğan topraklarımıza tecavüz için saldıran çetelere karşı bizi terk etmeyecektir" diyen Ömer Abdullah sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz buraları terk edip kaçmayacağız. Tek korkumuz şu an sınıra yakın bölgelere kamp kuran ve köylerimizde yaşayan 90 binden fazla sivilin durumu. Biz Anadolu’dan kopmadık ve şayet vatan için ölürsek çocuklarımız bu topraklara atalarının emaneti olarak sahip çıkmaya devam edecektir."

 

HABERE YORUM KAT