1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Bayır Bucak’ta 28 Köy Düştü: Göç Dalgası Sürüyor
Bayır Bucak’ta 28 Köy Düştü: Göç Dalgası Sürüyor

Bayır Bucak’ta 28 Köy Düştü: Göç Dalgası Sürüyor

3 günde 3 bin 128 Türkmen geldi, göç dalgası sürüyor...

A+A-

Suriye’nin Lazkiye kenti kırsalındaki Bayırbucak Türkmenleri bölgesine Rusyave rejimin saldırılarını artırması sonucu Türkiye’ye kaçmaya başlayan Türkmenler, Hatay’ın Yayladağı İlçesi’nden giriş yapmaya devam ediyor. Son 3 günde Yayladağı’ndan 3 bin 128 Türkmen’in giriş yaptığı belirtilirken, bugün de yaklaşık 3 bin kişinin gelmesi bekleniyor.

Çatışma ve saldırıların Türkmenler’in sığındığı sınırın sıfır noktasındaki Yamadi Köyü’nde bulunan kampa yaklaşması üzerine cuma gününden itibaren kaçmaya başlayan siviller Yayladağı’ndan geçmeye devam ediyor. Türkmen ve Araplardan oluşan siviller, Yayladağı merkezdeki 2 No’lu Konaklama Tesisleri’ne alınıyor. Burada AFAD tarafından parmak izleri alınıp fotoğrafları çekilerek kaydı yapılıp tanıtım kartları verilen Türkmen ve Araplar, sağlık kontrolünden de geçiriliyor.

SINIRDA BEKLİYORLAR

Son 3 günde Türkiye’ye 3 bin 128 sivilin giriş yaptığı bildirilirken, Türkiye’ye geçmek için sınırın sıfır noktasında bekleyenler olduğu belirtildi. Bugün de 3 bine yakın sivilin Yayladağı’ndan Türkiye’ye girmesi beklenirken, Yayladağı’nın Güveççi Mahallesi’nde Türkmenler için yapılan 10 bin kişilik çadırkenti de tamamlandı ve bazı Türkmenler bu kampa yerleştirildi. 3 bin 128 kişi ile bundan sonra gelecek sivillerde Türkmen olanların Güveçci’deki çadır kente, Arapların ise Şanlıurfa’nın Suruç İlçesinde bulunan çadır kente gönderileceği belirtildi.

TÜRKMENLERİN 28 KÖYÜ DÜŞTÜ

Bayırbucak Bölgesi’nde 33 köydeki Türkmenler, 4 aydan bu yana devam eden çatışmalarda 28 köyü kaybetti. Arkalarına Rusya desteğini de alan rejim güçlerine karşı mücadelelerine devam edeceklerini bildiren Türkmenler, Türkiye sınırına yakın bölgedeki 5 köye çekildiklerini söyledi.

HABERE YORUM KAT