1. HABERLER

  2. HABER

  3. Bayık: Silah Bırakmak Ölüm Demek
Bayık: Silah Bırakmak Ölüm Demek

Bayık: Silah Bırakmak Ölüm Demek

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, Öcalan'ın müzakere taslağını görüşüp belirlenen tarihe kadar sonuçlandırmadan silah bırakmayacaklarını söyledi.

A+A-

Evrensel gazetesinin sorularını yanıtlayan KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, PKK'nın cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan'ın Kandil'e gönderdiği müzakere taslağını kabul ettiklerini hatırlatıp, PKK'nın 15 Mart'a kadar silah bırakacağına dair iddialarla ilgili şunları söyledi:

"Biz müzakere taslağını görüşmeden, belirlediğimiz tarihlere göre sonuçlandırmadan, bu konuda anlaşmadan kesinlikle silah bırakmayız. Silah bırakacağımız hiçbir koşul yoktur. Hangi sorun çözüldü ki biz silah bırakalım. Ayrıca silah bırakmak demek, teslim olmak demektir. Ölüm demektir. Hiç kimse bizden bunu isteyemez. Bırakalım silah teslim etmeyi, geri çekilme bile olamaz. Biz geçmişte geri çekilmeler de yaptık. Defalarca bunu yaptık. Bu konuda Türkiye toplumuna karşı sorumluluk duyduğumuz için yaptık. Yine devlet ve hükümete güven vermek için yaptık. Bunların hiçbiri çözüm yönünde kullanılmadı. Aksine hareketin tasfiye edilmesi yönünde kullanıldı. Artık Kürt sorununun demokratik siyasal çözümü gerçekleşmeden ne silah bırakılabilir, ne gerilla mevzilerini terk edebilir."

"Geri çekilme sözü vermedik"

Cemil Bayık'a, hükümetin "PKK geri çekilmenin gereğini yapmadı" eleştirisi de hatırlatıldı. Bayık buna, "Biz ne öyle sözler verdik, ne de Türk devleti ve hükümetinden Kürt sorununun demokratik, siyasal çözümü yönünde adımlar gördük. Dünyada hiçbir hareketin atamayacağı adımları tek başımıza attık. Dünyada savaşan bütün güçler üçüncü bir taraf olmadan, üçüncü tarafın sorumluluğu altında uzlaşmadan herhangi bir şey imzalamadan tek adım atmazlar" karşılığını verdi.

Evrensel Gazetesi

HABERE YORUM KAT