1. HABERLER

  2. HABER

  3. Baydemir'i Sorgulayan Belediye İşçileri...
Baydemiri Sorgulayan Belediye İşçileri...

Baydemir'i Sorgulayan Belediye İşçileri...

Baydemir'in, KCK mahkemesi tarafından yargılandığı iddia edilen binaya giriş ve çıkışının fotoğrafları basınla paylaşıldı.

08 Ekim 2011 Cumartesi 13:02A+A-

KCK'nın, BDP'li Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'i sorguya götürürken çekildiği iddia edilen fotoğrafları ortaya çıktı.

Baydemir bu sorguda 'savcı' pozisyonunda bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi temizlik işçisi Ümit A.'ya 'sanık' olarak hesap verdi. BDP'li Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in belediye işçisi bir KCK'lı tarafından sorgulandığı binaya giriş çıkış fotoğrafları ortaya çıktı. Görüntülerde Baydemir'in belediyenin temizlik işçisi tarafından sorgulandığı binaya giriş ve çıkış yapması çok net görülüyor.

SORGULAYAN TEMİZLİK İŞÇİSİYDİ

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in, PKK'nın şehir yapılanması KCK'nın Türkiye Meclisi Hukuk Komitesi üyesi Seda Akbaş C. ve Diyarbakır Belediyesi'nde temizlik işçisi olan Ümit A., tarafından sorgulandığını iddia eden ses kayıtları basına yansımıştı. İdidaya göre, PKK'nın 2008 yılında Öcalan'a özgürlük için yaptığı eylemlere yeterince destek vermediği düşünülen Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir sözde KCK yasalarına göre yargılanmıştı. Kamuoyunda günlerce konuşulan sorgulanma olayıyla ilgili olduğu iddia edilen görüntüler de ortaya çıktı.

BAYDEMİR'E SUÇU SÖYLENİYOR

Sorgulamanın yapıldığı idda edilen ses kayıtlarında Seda Akbaş C., Baydemir'e: "Örgüt hukuk karşısında sorumlu oldukları bilinmesine rağmen, görevini ihmal ettiği ve takındığı bilinçli tutum gereği kesin çıkarma bölümüne giren maddesi gereği uygulamaya gidilmiştir." diyor. Bunun üzerine söze giren Ü.A. da Baydemir'e "30 gün içerisinde reddetme hakkınız var." diye hitap ediyor. Osman Baydemir ise "Benim açımdan itiraz da etmeyeceğim." cevabını veriyor.

Sorumluluğumuzu taşıyamadık

Sorgulamanın yapıldığı iddia edilen görüşmedeki konuşmalar:

O.Baydemir: Bu manada taşımamız gereken sorumluluğu taşımadığımız kanaatine mi varılmış?

S.A.C: Bize intikal eden dosya bu.

Ü.A: Öncü misyonu olan arkadaşlarımız bu konuda 3-4 kat daha duyarlı olmak zorundadır. Biraz biz pratik görevlilerini daha böyle dikkatli açısından böyle bir kararın uygun olacağını düşündük.

S.A.C: Senin hukukçuluğun benzer olduğu belli bir duruş geldiği nokta, eylem beni dehşete düşürdü.

O.Baydemir: Pek çok kararınızın bana göre olmaması lazım. Topluma yansıdığına bak, işte böyle denilmesi lazım, bu karar topluma yansıdığında öyle bir şey olmayacaktır.

Ü.A: Size aktarılmıştı. Bu hareketin bir hukuku var. Bu halkın sizinle bir hukuku olacak. Sonuçta sizin sorumluluklarınız olacak yerine getirmeniz gereken bir takım vasıflar olacak.

S.A.C: Bu konuda vicdanı rahatsız edecek bir karar aldığımızı düşünmüyoruz.

baydemir-i-sorgulayan-belediye-iscileri.jpg

Baydemir Yalanlamıştı

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, terör örgütü PKK'yı da kapsayan KCK'nın sözde mahkemesi tarafından yargılandığının iddia edildiği ses kaydını yalanlamıştı. Baydemir, "İddia edildiği gibi bu hiçbir zaman parti dışındaki bir oluşum tarafından herhangi bir konuda sorgulandığım hususları doğru değildir. Beni sorguladığı iddia edilen şahısların isimlerini basından duydum. Fakat bu şahısları tanımıyorum. Bu iddialar yalan olduğu gibi şahsıma yönelik de bir hakarettir. Doğal olarak partime karşı sorumluluklarım vardır. Bu doğrultuda yaptığım faaliyetlerden dolayı disipline sevk edilmem mümkündür. Fakat bugüne kadar da çok şükür partim tarafından disipline de sevk edilmedim." demişti.

Kaynak: Yeni Şafak / TRT Haber

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum