1. HABERLER

  2. HABER

  3. Batman'da Sivilleri Kim Vurdu Tartışması
Batmanda Sivilleri Kim Vurdu Tartışması

Batman'da Sivilleri Kim Vurdu Tartışması

Batman Emniyeti, biri Mobese diğeri bir petrol istasyonunun güvenlik kamerasına ait görüntüleri kamuoyuyla paylaştı.

30 Eylül 2011 Cuma 10:19A+A-

HAKSÖZ-HABER

Batman'da hamile kadın ile 4 yaşındaki kızının hayatını kaybettiği olayla ilgili Emniyet ve PKK birbirlerini suçladı. Polis, video görüntülerini ortaya koyarak sivillerin PKK tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Öte yandan kaçan saldırganlarla çıkan çatışmada 3 PKK'lının öldürüldüğü iddiasına PKK'dan cevap geldi: Öldürülenlerin ikisi PKK'lı; diğeri ise bir inşaat işçisi!

Batman’da karnındaki bebeği ve küçük kızıyla birlikte bir kadının da yaşamını yitirdiği saldırıya ilişkin yeni bir iddiaya yer verildi. Saldırının ardından devam eden takip sonrası çıkan çatışmada polis üç PKK’lının öldürüldüğünü açıklamıştı. PKK ise ölenlerden ikisinin PKK’lı olduğunu, diğer kişinin ise olayla ilgisi olmayan inşaat işçisi olduğunu öne sürdü. İnternet sitelerinde yer alan bir görüntüde polislerin arasında bir kişinin “sık kafasına” dediği iddia edildi.

Olay üzerine Taraf’ın sorularına yanıt veren Batman Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, çatışmada ölen üçüncü kişinin isminin Fethullay Okay olduğunu doğruladı. Yetkililer “Bu kişi de PKK’lı” iddiasında bulundu. Ölen sivillerin polislerin mi PKK’lıların mı açtığı ateşle öldüğünü netleştirecek balistik raporu ise hala açıklanmadı. Emniyet yetkilileri raporun çok kısa süre içinde açıklanacağını, PKK’lıların üzerinde yakalanan silahların bir başka eylemde de kullanıldığının saptandığını bildirdiler.

Polis Video Yayınladı

Öte yandan Batman Emniyet Müdürlüğü, yayınladığı görüntüler ile 8 aylık hamile kadın Mizgin Doru ve 4 yaşındaki kızının PKK tarafından katledildiğini ifade etti. Güvenlik kameralarının kayıtlarında, PKK'lıların içinde bulunduğu beyaz renkli araçtan polis ekiplerine ve hemen yanlarındaki sivil vatandaşlara rastgele ateş açıldığı ifade ediliyor.

Video aracılığıyla polis, Batman'da hacca gidecek ailesini ziyaretten dönen 8 aylık hamile kadın Mizgin Doru ve 4 yaşındaki kızını öldüren PKK’nın 'biz vurmadık' iddiasının gerçek olmadığını belirtti.

Kamera kayıtları, PKK'lıların içinde bulunduğu beyaz renkli araçtan, Aydınkonak Kavşağı'nda yollarını kesen polis ekiplerine ve hemen yanlarındaki sivil vatandaşlara rast- gele ateş açıldığını gösteriyor. Uzun namlulu silahlarla ateş eden PKK’lı grup, kavşaktan dönerek ters istikamete kaçmaya başlıyor. Polisler, saldırgan grubun aracına arkadan 3 el ateş ediyor. Doru ailesinin içinde bulunduğu sivil araç ise PKK'lıların ateş açtığı yerde duruyor ve cepheden kurşunlara hedef oluyor.

Doru ailesinin polisler tarafından vurulması için kurşunların otomobile arkadan girmesi gerektiği ifade ediliyor. Kamera kayıtları ve saldırıya uğrayan aracın fotoğrafları ise kurşunların ön camdan girerek tavandan çıktığını gösteriyor. Batman Emniyet Müdürlüğü, kamera görüntülerinin yanı sıra olayı anlatan bir animasyon da hazırladı.

Komiser İlkkılıç Toprağa Verildi

Bu arada Batman’daki çatışmada ağır yaralanan ve makineye bağlı olarak 2 gün yaşatıldıktan sonra helikopterle nakledildiği Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde yaşamını yitiren 37 yaşındaki Komiser Yardımcısı Adem İlkkılıç, Yahyalı İlçesi’nde toprağa verildi.

***

Tartışmayla ilgili olarak Melih Altınok'un bugünkü yazısı okunabilir. Yazıyı okumak için aşağıdaki linke tuklayınız:

Katil yine tabii ki uşak

 

HABERE YORUM KAT