1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Batı’dan ‘Esed’siz Çözümü Unutun’ Mesajı
Batı’dan ‘Esed’siz Çözümü Unutun’ Mesajı

Batı’dan ‘Esed’siz Çözümü Unutun’ Mesajı

İsviçre’dekı görüşmeler öncesinde masada elini güçlendirmek isteyen Esed rejimi, saldırılarına hız verdi.

A+A-

Zaman Gazetesinin verdiği habere göre; Reuters haber ajansı, geçen hafta Londra’da düzenlenen Suriye’nin Dostları toplantısında Batılı ülkelerin muhaliflere, İsviçre’de yapılacak barış görüşmelerinden Esed’siz bir geçici yönetim çıkmasını beklememeleri gerektiği mesajını verdi. Habere göre ABD ve Rusya, kurulacak yeni yönetimde Nusayrilere yine kilit rol verecek.

Suriye’de Beşşar Esed rejimi, üç yıla yakın bir süredir devam eden iç savaşa barışçıl çözüm bulmak için gelecek ay İsviçre’de yapılacak konferans öncesi saldırılarını artırdı. Özellikle rejimin hava gücü karşısında zorlanan muhalifler, El Kaide yanlısı grupların kuzeyde nüfuzlarını artırması sebebiyle de cephede mevzi kaybediyor. Esed’i iktidardan indirmeye çalışan muhalifler, diplomasi alanında da zemin kaybediyor. Suriye’de önceliği artık radikal gruplarla mücadeleye veren Batı, muhaliflere konferanstan Esed’siz bir çözüm çıkmayabileceği mesajını iletti. Reuters haber ajansına göre geçen hafta Londra’da toplanan Esed karşıtı ülkelerden oluşan Suriye’nin Dostları, muhaliflerin çatı örgütü Suriye Milli Koalisyonu (SMK) üyelerine, görüşmeler sonunda Esed’in iktidardan ayrılmasının beklenmemesi gerektiğini ve kurulacak geçiş hükümetinde Nusayri azınlığın kilit konumda olacağını ifade etti. Reuters’a konuşan koalisyonun üst düzey bir üyesi, “Batılı dostlarımız Esed’in şimdi gitmesine artık izin verilemeyeceğini, çünkü ardından Suriye’de kaos ve radikallerin hakimiyetinin geleceğini Londra’da açıkça belirttiler.” dedi. Aynı yetkili, bazı Batılı ülkelerin, ağustos ayındaki kimyasal katliamı şimdiden unutup Esed’in başkanlık süresinin resmen sona ereceği gelecek yıl yapılacak bir seçimde aday olmasında dahi sakınca görmediklerini söyledi. Binden fazla kişinin öldüğü kimyasal katliamın ardından askerî müdahale noktasına gelen ABD ve İngiltere’deki bu tavır değişikliği, El Kaide’nin Suriye’de yükselişiyle bu bölgenin kendilerine yönelecek yeni terör saldırılarının kaynağı olacağı endişesinden kaynaklanıyor.

 Reuters’a konuşan bir başka SMK üyesi de ABD ve Rusya’nın, Nusayrilerin ordu ve güvenlik alanında baskın rol oynayacağı bir geçici hükümetin kurulması için birlikte çalıştığını kaydetti. Yetkili, bu yolla hem Nusayrilere yönelik intikam saldırılarının önüne geçilmek hem de ılımlı gruplarla birlikte El Kaide yanlısı örgütlere karşı ortak bir cephe oluşturulmak istendiğini dile getirdi. İsviçre’deki görüşmeler öncesi masada elini güçlendirmek isteyen Esed rejimi ise saldırılarına hız verdi. Ülkenin ikinci büyük şehri Halep’i kontrol altına almak için yoğun bombardıman düzenleyen rejim güçleri, dört gün içinde en az 165 kişiyi katletti. Okul ve hastanelerin dahi vurulduğu bombardımanda yaralanan Suriyeli sayısı da yüzlerle ifade ediliyor.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum