1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Batı Şeria'da Şehit Edilen 7 Filistinli İçin Cenaze Töreni
Batı Şeria'da Şehit Edilen 7 Filistinli İçin Cenaze Töreni

Batı Şeria'da Şehit Edilen 7 Filistinli İçin Cenaze Töreni

Batı Şeria'da, Siyonist İsrail askerleri tarafından şehit edilen 7 Filistinli için cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye binlerce Filistinli katıldı.

A+A-

Batı Şeria'nın El-Halil, Beytullahim ve Cenin kentlerinde aralarında 8 aylık bir bebeğin de bulunduğu 7 Filistinli için düzenlenen cenaze törenlerine binlerce Filistinli katıldı. Filistin bayraklarının yanı sıra direniş gruplarına ait flamalar ve son bir aydır İsrail saldırılarında hayatını kaybeden Filistinlilere ait resimlerin taşındığı cenaze törenlerinde, sık sık intikam yeminleri edildi. Binlerce kişinin omuzlarında taşınan cenazeler mezarlıklara götürülene kadar sloganlar devam etti. Cenaze törenleri binlerce kişinin katıldığı İsrail protestolarına dönüştü.

El Halil kentinde İsrail askerlerinin, "bıçaklı saldırı düzenledikleri" iddiasıyla öldürdüğü ve naaşları dün akşam Filistin Kızılayı'na teslim edilen 5 kişi için cenaze töreni gerçekleştirildi. El-Hüseyin Camisi önünden kalkan cenaze araçları edilen intikam yeminleri ve sloganlar eşliğinde yoğun kalabalıkla Şehitler Mezarlığı'na götürüldü.

Söz konusu 5 kişinin "bıçaklı saldırı düzenledikleri" iddiasıyla ekim ayı içinde İsrail askerleri tarafından öldürülen "Beyan el-Asili, Danya Erşid, Husam el-Caberi, Beşşar el-Caberi, Tarık en-Netşe" isimli Filistinliler olduğu belirtildi.

filistin-cenaze.jpg

8 aylık bebek toprağa verildi

Öte yandan Beytullahim'in güneyindeki Beyt Ficar beldesinde ise dün İsrail askerlerinin attığı yoğun göz yaşartıcı gaz nedeniyle hayatını kaybeden 8 aylık bebek için cenaze töreni düzenlendi.

Beyt Cala Devlet Hastanesi'nden alınan bebeğin naaşı ilk olarak ailesinin evinin bulunduğu Beyt Ficar beldesine getirildi. Ailenin 8 aylık bebekleriyle vedalaştığı sırada duygusal anlar yaşandı. Küçük Filistinli kılınan cenaze namazının ardından Beyt Ficar Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Cenin'de de bu sabah İsrail askerleri tarafından öldürülen 18 yaşındaki Mahmud Talal Nizal için cenaze töreni gerçekleştirildi. Cenin yakınlarındaki Kabatiye beldesinde düzenlenen törene çok sayıda Filistinli katıldı.

Nizal, bu sabah, "bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu" gerekçesiyle İsrail askerleri tarafından vurularak öldürülmüştü.

Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere saldırıları ve Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla bölgede giderek tırmanan gerginlik, Batı Şeria ve Gazze'de düzenlenen gösterilerde çıkan çatışmalarla ciddi boyuta ulaştı.

Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde hemen hemen her gün "bıçaklı saldırı girişiminde bulunduğu" iddia edilen Filistinliler, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybediyor.

AA

HABERE YORUM KAT