1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Batı Şeria'da Rövanş Zamanı
Batı Şeria'da Rövanş Zamanı

Batı Şeria'da Rövanş Zamanı

Bir Batı Şeria takımı 15 yıl sonra ilk kez geçtiğimiz hafta Gazze'de maça çıkmıştı. Golsüz sona eren karşılaşmanın rövanş zamanı geldi. Gazze takımı Şecaiyye, Batı Şeria'da coşkuyla karşılandı.

A+A-

El Halil kentinden çeşitli kurum ve kuruluşların katılımıyla gerçekleşen karşılama, tam bir kutlama havasında geçti. Bu kutlamalar El Halil’in kuzey girişini iki saat boyunca trafiğe kapattırdı.

Hem Gazze’den gelenler hem de karşılayanlar gözyaşlarını tutamadı. Filistinliler bu etkinliğin Gazze’ye uygulanan ablukaya karşı bir zafer olarak niteliyor.

Gazze’den gelen takım ise Mescid-i Aksa’ya ziyaretinden dolayı ve Batı Şeria'daki sıcak karşılama nedeni ile çok mutlu anlar yaşadı. 

El Halil takımının yaşlı taraftarı Ebu Eyup Ebu Necme, yaşının konuk ekibi karşılamaya engel olmasına müsaade etmedi ve gözü yaşlı halde Al Jazeera’ye duygularını şöyle ifade etti: 

"Şecaiyye takımının oyuncuları, işgalci İsrail’e karşı dik duran Gazze’nin erkeklerini, kadınlarını ve çocuklarını temsil ediyor. Önemli olan kardeşlerimizin aramızda olması. Batı Şeria ile Gazze arasında hiçbir fark yok."

Şampiyonluk Kupası'nı kazanan takım, "Filistin şampiyonu" unvanıyla Asya Kupası elemelerine katılacak. İki takım arasındaki rövanş maçı, Batı Şeria'daki Hüseyin bin Ali Stadı'nda cuma günü oynanacak. 

Gazze'de dolu tribünler önünde oynanan ilk maç golsüz sona ermişti. Bu maçın ardından İsrail makamları, Batı Şeria'daki stadyumda geçen pazar oynanması planlanan maç için İttihad Şecaiyye takımının bazı oyuncularının geçişini engellemiş, Filistin Futbol Federasyonu'nun itirazlarının ardından gerekli izinler verilmişti.

İsrail, 1967 yılındaki savaşla üç bölgeyi de aldı, Gazze'den ise 2005 yılında çıktı. Fakat Hamas tarafından yönetilen bazı bölgeleri hâlâ abluka altında tutuyor.

Filistin Futbol Federasyonu, Mayıs ayındaki FIFA Kongresi'nde İsrail’in üyeliğinin FIFA tarafından askıya alınmasına yönelik başvurusunu geri çekmişti. Federasyon,  İsrail’in Filistinli oyuncuların Gazze ile İsrail işgali altındaki Batı Şeria arasındaki hareketlerini kısıtladığını iddia ediyordu.

İsrail ise bu kısıtlamaların güvenlik gerekçeleriyle alındığını savunuyordu. Ülke federasyonu da güvenlik güçleri üstünde herhangi bir hükmü olmadığını vurgulamıştı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT