1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Batı Şeria'da 8 Filistinli Gözaltına Alındı
Batı Şeria'da 8 Filistinli Gözaltına Alındı

Batı Şeria'da 8 Filistinli Gözaltına Alındı

İsrail güçlerinin, Batı Şeria'da 8 Filistinliyi gözaltına aldığı, Kudüs'te Filistinlilere ait 4 ev ve 2 ahırı yıktığı, Gazze Şeridi'nde ise balıkçı tekneleri ve tarım arazilerine ateş açtığı bildirildi.

A+A-

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail'e ait askeri buldozerler, Doğu Kudüs'teki Cebel el-Baba bölgesinde 4 konteyner evi ve 2 ahırı yıktı. Askerlerin, sahipleri tarafından yıkılmaması halinde başka evleri de yıkacağını bölge sahiplerine bildirdiği ifade edildi. 

İsrail askerlerinin Batı Şeria'daki Ramallah, El-Bireh ve El-Halil kentlerinde çeşitli gerekçelerle 8 Filistinliyi gözaltına aldığı belirtildi.

Yerel kaynaklar, El-Halil'de gözaltına alınan 2 kişinin evlerine baskın yapıldığı ve "silah bulunduğu" iddiasıyla arama yapıldığını ifade etti.

Filistin Balıkçılar Sendikası Başkanı Nizar Ayaş ise İsrail donanmasına ait hücumbotlarının Filistinli balıkçı teknelerine, "avlanma sınırını" aştıkları öne sürülerek, ateş açıldığını bildirdi. Olayda can kaybı ve yaralanmanın olmadığını aktaran Ayaş, bazı teknelerde maddi hasar meydana geldiğini kaydetti.

Ayaş, İsrail deniz kuvvetlerinin Filistinli balıkçıların çalışmalarını engellemek için neredeyse her gün ateş açtığını da hatırlattı.

Görgü tanıkları da İsrail'in Gazze sınırında yer alan Kissufim askeri bölgesinden, Han Yunus kenti çevresindeki tarım arazilerine ateş açıldığını ifade etti. Olayda can kaybı ve yaralanma olmadığı bilgisi verildi.

İsrail ordusu, sınıra yaklaşıldığı iddiasıyla sık sık askeri araçlar eşliğindeki buldozerlerle Gazze'ye girerek veya ateş açarak, buradaki ekili arazilere zarar veriyor. Yine "avlanma sınırının ihlal edildiğini" öne sürerek, Filistinli balıkçılara ateş açıyor.

Cumartesi günü İsrail savaş uçakları Han Yunus’un doğusundaki tarım arazilerine 2 saldırı düzenlemişti.

İsrail güçleri ayrıca Batı Şeria ve Kudüs'te de sık sık düzenledikleri baskınlarda, çeşitli suçlamalarla Filistinlileri gözaltına alıyor.

HABERE YORUM KAT