1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "Batı El-Kaide Tehdidiyle Yeterince Mücadele Etmiyor!"
Batı El-Kaide Tehdidiyle Yeterince Mücadele Etmiyor!

"Batı El-Kaide Tehdidiyle Yeterince Mücadele Etmiyor!"

Esed: Batı El-Kaide Tehdidiyle Yeterince Mücadele Etmiyor!

A+A-

HAKSÖZ-HABER

Beşşar Esed’in 3 Mart’ta Sunday Times’’ta yayınlanan röportajından bir alıntı:

“… Sunday Times: El-Kaide’nin ve diğer cihatçıların rolü nedir? Bölge ve Avrupa’ya yönelik olarak nasıl bir tehdit oluşturuyorlar? Suriye’nin, geçmişte Çeçenya’nın olduğuna benzer bir duruma düşmesinden endişe ediyor musunuz? Bu savaşı kaybedecek olursanız azınlıkların geleceğine dair Irak’taki mezhepsel savaş benzeri bir durum yaşanacağına dair kaygılarınız var mı?

Esed: El-Kaide’nin Suriye’deki rolü El-Kaide’nin dünyanın başka yerlerindeki rolüyle aynıdır: cinayet, kafa kesme, işkence ve çocukları okula gitmekten alıkoyma. Neden? Çünkü sizin de bildiğiniz gibi El-Kaide’nin ideolojisi cehaletin olduğu yerde yayılır. İdeolojik açıdan topluma karanlık ve aşırı ideolojilerini yaygınlaştırmaya çalışıyorlar. Ve başarıyorlar da. Suriye’de kaygı duyacağınız bir şey varsa bu “azınlıklar” olmamalı. Bu çok yüzeysel bir yaklaşım olur. Çünkü Suriye farklı dinlerin, mezheplerin, etnisitelerin ve ideolojilerin toplumdaki oranlarından bağımsız olarak birlikte homojen bir tarzda yaşadıkları büyük bir potadır. Biz büyük bir çoğunluk oluşturan ılımlı Suriyeliler için endişe etmeliyiz. Ve eğer bu aşırılıkla mücadele etmezsek bu çoğunluk, azınlık haline gelecek ve bu noktada Suriye var olma şansını yitirecek.

Bu anlamda Suriye hakkında kaygı duyuyorsanız, Ortadoğu’nun bütünü hakkında kaygılanmalısınız. Çünkü biz bölgede laikliğin son kalesiyiz. Ortadoğu hakkında kaygı duyuyorsa, tüm dünya onun istikrarı için kaygılanmalı. Bizim karşı karşıya olduğumuz gerçek budur.

Sunday Times: El- Kaide şu anda ne oranda bir tehdit?

Esed: İdeolojik açıdan tehdit düzeyi öldürme anlamında tehdidinden daha büyük. Cinayet tehlikelidir elbette ama daha köklü tehdit kaynağı ideolojidir. Bu asıl tehlikedir ve biz yıllardır, hatta bu çatışmadan önce bununla ilgili uyarılarda bulunuyorduk. İslam’ın örtüsüne bürünen bu teröristlerle mücadelede bu bölgede biz ilkiz. Sürekli olarak bunlarla ilgili uyarılarda bulunduk, özellikle de son on yılda Afganistan ve Irak’ın işgali sürecinde.

Batı sadece duruma tepki gösteriyor ama harekete geçmiyor. Oysa öncelikle ideolojiyi öne çıkartarak adım atmak lazım. İdeolojisi üzerinde durmaksızın teröre karşı savaş yürütmek sizi bir yere götürmez. Ve her şeyi daha berbat yapar. Bu yüzden sadece Suriye’yi değil tüm bölgeyi tehdit eden bir durumla karşı karşıya olduğumuz bilinmeli.

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum