1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Batı, Akdeniz’i Bir Mezarlığa Dönüştürdü”
“Batı, Akdeniz’i Bir Mezarlığa Dönüştürdü”

“Batı, Akdeniz’i Bir Mezarlığa Dönüştürdü”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN International'a konuk olarak, Bodrum'da göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybeden ve fotoğrafları dünyanın gündemine oturan Suriyeli çocukla ilgili soruları yanıtladı.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN muhabirinin, Aylan isimli çocuğun cansız bedeninin fotoğrafını gördüğünde nasıl tepki verdiği yönündeki sorusu üzerine, fotoğrafı gördüğünde ailesiyle birlikte olduğunu, çocuklarının ve torunlarının da fotoğrafı gördüğünü ve yıkıldığını söyledi.

"İnsanlık Nerede, İnsanlığın Vicdanı Nerede?"

Erdoğan, fotoğraf karşısında kendilerine: "İnsanlık nerede, insanlığın vicdanı nerede?" sorusunu sorduklarını ifade ederek, 3 yaşındaki bir çocuğa ait bu fotoğrafın kendilerini ağlatan bir kare olduğunu ifade etti.

"Daha önce de ne yazık ki Akdeniz'in azgın sularında çok sayıda çocuk, anne ve babanın boğulduğu”nu hatırlatan Erdoğan, sadece Türkiyeli sahil güvenlik görevlilerinin yıl başından bu yana Akdeniz'de 50 binden fazla kişiyi kurtardığına dikkati çekti.

“Batı, Akdeniz’i Bir Mezarlığa Dönüştürdü”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhabirin "Suçlu kim?" sorusuna, "Ben doğrusu tüm Batı dünyasını bu konuda suçlu buluyorum." yanıtını verdi. Erdoğan, Batı'yı "Akdeniz'i bir mezarlığa dönüştürmekle mi suçladığı" yönünde soruyu da "gerçeğin bu olduğu”nu söyleyerek yanıtladı.

Akdeniz'e sınırı olan ülkelerin bu insanları kabul etmek istemediğini ifade eden Erdoğan, öte yandan Türkiye'nin sınırlarına dayanan insanları misafir olarak kabul ettiğini, onlara ev sahipliği yaptığını, bu nedenle de Suriye ve Irak'tan Türkiye'ye gelenlerin sayısının 2 milyonu aştığını vurguladı.

Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa ve Macaristan gibi ülkelerin de aynı şeyi rahatlıkla yapabileceğini ancak yapmadıklarını ifade eden Erdoğan, aynı şeyin Almanya için de geçerli olduğunu söyledi. Erdoğan, Almanyalı bir bakanın Türkiyeli yetkililerin ülkeye kabul ettiği kişilerden bazılarının seçilerek Almanya'ya götürülmesi yönündeki önerisini de eleştirdi ve: "Bu nasıl bir yaklaşım, bunu anlamak mümkün değil." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke yönetimlerinin de sorumluluk alması ve bu insanlara ortak bir operasyonla yaşama şansı verilmesi gerektiğini vurgulayarak: "Az önce gösterdiğiniz şu resmi görmek istemiyoruz." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT