1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Batan Gemiyi Önce Fareler Terk Eder!
Batan Gemiyi Önce Fareler Terk Eder!

Batan Gemiyi Önce Fareler Terk Eder!

Düne kadar sıkı bir AKP muhalifi olan Gezici araştırma şirketinin sahibi Murat Gezici bu akşam TGRT’de söyledikleriyle herkesi pes dedirtti!

A+A-

HAKSÖZ HABER

Murat Gezici yaklaşık 2 yıldır yayınladığı tartışmalı anket sonuçlarıyla adından çokça söz ettiren biri. Gülen medyası başta olmak üzere, hükümet karşıtı tüm medya organlarının el üstünde tuttuğu bir isim. Medya performansını şahsi twitter hesabında yayınladığı şu duyuruya bakarak tahmin etmeniz zor olmaz sanırız:

Murat Gezici ‏@mrtgezici  21 Eyl
Bugün, Yurttv de saat 10.00, @BugunTV de saat 11.00, @SHaberTV saat 12.00 ve saat 12.40 da @halktvcom @AysenurArslan50 konuklarındanım

Seçim öncesi yayınladığı anketlerde AKP’nin bırakın seçimlerde tek başına iktidar olmayı, 7 Haziran’ın dahi altına düşeceğini iddia etmişti. Yine şahsi hesabından yayınladığı şu tweettlerde bu iddiasını dillendirmişti:

Murat Gezici ‏@mrtgezici  31 Ağu
Yaptığımız araştırmalara göre, ülkede pek çok sorunun sorumlusu olarak görülen AKP'nin 1 Kasım'da tek başına iktidar olması zor..

Murat Gezici ‏@mrtgezici  5 Eki
AKP % 40’ın altında @cumhuriyetgzt http://www.cumhuriyet.com.tr/foto/foto_galeri/381445/1/AKP___40_in_altinda.html …

Murat Gezici ‏@mrtgezici  5 Eki
AKP 12 vekil kaybediyor - Gerçek Gündem http://www.gercekgundem.com/siyaset/159174/akp-12-vekil-kaybediyor#.VhJ2g0iGJDY.twitter …

Gezici araştırma şirketi sadece AKP’nin kaybedeceğini söylemiyordu. Murat Gezici’yi AKP’nin nasıl kaybedeceğinin yolunu da göstererek muhalif partiler ve seçmene taktik verirken de görmeniz mümkündü, aşağıdaki tweetlerde olduğu gibi:

Murat Gezici ‏@mrtgezici 7 Ekim
sandığa katılım %88 olursa AKP % 34- 35 düşer.. Sandığa katılım artıkça muhalefetin oyları artıyor.

Murat Gezici ‏@mrtgezici  5 Eki
Sandığa katılım oranı artıyor! Sandığa katılım artıkça CHP ve MHP'nin oyları artıyor,7 haziranda tatilci 850bin öğrenci bu sefer sandığa gidyr

Gezici’nin muhalif partilere ilişkin tavrı da çok cömertti doğrusu. Şu haberde bu tutumun ayrıntılarını görebilirsiniz.

Gezici Araştırma şirketinin son anketine göre AKP'nin oy kaybettiği, CHP ve MHP'nin ise yükselişe geçtiği ortaya çıktı.

Gezici Araştırma Şirketi Genel Müdürü Murat Gezici 1 Kasım erken seçimine yönelik yaptıkları son anketin sonuçlarını açıkladı. Anket sonuçlarına göre; AKP’nin ciddi şekilde oy kaybı yaşadığını belirten Murat Gezici, CHP’nin yüzde 28′lerde, MHP’nin yüzde 18′lerde olduğunu, HDP’nin ise oylarını koruduğunu belirtti.

“CHP YÜZDE 28′İ GEÇTİ”

CHP’nin şu anki oy oranının yüzde 28′lerde olduğunu belirten Gezici, önümüzdeki günlerde CHP’nin oy oranının yüzde 30′u geçme ihtimalinin yüksek olduğunu anlattı.

AKP’nin önümüzdeki seçimde yüzde 35 ile 39 arasında oy alma ihtimalinin yüksek olduğunu savunan Gezici, “Son iki araştırmamızda AKP’nin oyları yüzde 39′un altında çıktı” dedi.

Ve Final!

İşte böyle operasyonal bir performansa sahip bir araştırma şirketinin başı olan Murat Gezici bu akşam (3 Kasım) TGRT’de yayınlanan Gündemden Yansıyanlar adlı haber programdaki sözleriyle “bu kadar olur” dedirtti.

AKP gitmiş AK Parti gelmişti bir kere. Murat Bey’e göre muhalif partiler seçmene güven veremezken, AK Parti çok sıcak ve samimi ilişki kurmuş. HDP terörle arasına mesafe koyamadığı için seçmen tarafından cezalandırılmıştı. Analizler böyle sürüp gidiyordu. Doğrusu bu kadar kısa sürede bu kadar keskin dönüşün izleyenlerin bile başını döndürmemesi çok zorken, sahibince nasıl başarılabildiğini anlamak ise neredeyse imkansızdı.

Bu akıl almaz çark edişin arkasında ne var? 1 Kasım’ın net sonuçlanması mı, devam etmekte olan paralel yapı operasyonlarına karşı şahsi bir korunma kaygısı mı başka bir şey mi bilmiyoruz. Ama tez zamanda sergilenen bu U dönüşünün çok konuşulacağı kesin! 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum