Başpiskopos: “Hamas Hristiyanların Güvenliğini Tam Sağlıyor!”

31.10.2013 20:15
Başpiskopos: “Hamas Hristiyanların Güvenliğini Tam Sağlıyor!”
Gazze`deki Yunan Ortodoks Başpiskoposu Aleksios, İsmail Haniye hükümetinin Hıristiyanların güvenliğini tam sağladığını söyledi.

Gazze`deki Yunan Ortodoks Başpiskoposu Aleksios, İsmail Haniye hükümetinin sektördeki Hıristiyanların güvenliğini tam sağladığını söyledi.

Başpiskopos "Deutsche Welle "radyo istasyonuna verdiği röportajda, Gazze Şeridi`ndeki Hıristiyanların güvenlik durumunun tatmin edici olduğunu söyledi. Başpiskopos Gazze`deki Hıristiyanların hükümetle işbirliği içerisinde olduğunu kaydetti.

Aleksios "Şu anda, Gazze`de güvenlik içinde yaşıyoruz. Bu durum özellikle 2000 yılındaki intifadadan sonra oluştu. Hamas Hükümeti işbaşına gelmeden önce bölgede güvenlik açısından bakıldığında kaos ve kargaşa içindeydik." Ortodoks Başpiskoposu, Hıristiyanların güvenlik açısından bugün Gazze`de hiçbir sorun olmadığını vurguladı.

HAMAS Hükümet yetkilileri de Gazze`de yaşayan Hıristiyanların güvenlik açısından herhangi bir endişe duyulması gereken bir durum sözkonusu olmadığını doğruladı.

HAMAS Hükümet Başbakanı Basın Danışmanı Tahir el-Nunu, "Gazze`deki Hıristiyanlar ve Müslümanlar, güvenlik içinde yaşamaktadırlar. Biz her zaman onların temsilcileri ile bir araya gelerek, görüşlerini dinliyoruz." dedi.

Gazze`de faaliyetleri olan Hristiyan mezhepleri arasında en fazla üyesi olan Rum Ortodoks Kilisesinin varlığı miladi 402 yılına kadar uzanır.

(Riyad Makaev İLKHA)

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim