1. HABERLER

  2. HABER

  3. Başpiskopos Ateşyan: Taziye Acılarımıza Su Serpti
Başpiskopos Ateşyan: Taziye Acılarımıza Su Serpti

Başpiskopos Ateşyan: Taziye Acılarımıza Su Serpti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, tarihi 24 Nisan açıklamasına ilk destek Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Partik Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan’dan geldi.

A+A-

Başepiskopos Ateşyan’ın ilk tepkisi, “Heyecan verici, tarihi bir açıklama” oldu. Ateşyan şunları söyledi: “Sayın Başbakan’ın bu açıklaması, açıklamasıyla ortaya koyduğu yaklaşım acılarımıza su serpti. Açıklama Türkiye’ye karşı olanlara da verilen bir cevaptır. Patrikhanemiz ve şahsım adına memnuniyetimi bildiriyor, teşekkürlerimi sunuyorum. Eminim ki pek çok kesim tarafından layıkıyla değerlendirilecek ve gelecekte kurulacak dostluk köprülerinin en önem temel harcı olacaktır. İlk defa böyle bir açıklamayı en üst düzeydeki bir devlet görevlisinden, yöneticisinden duyuyoruz. Dolayısıyla bu açıklama hem Türkiye’deki Ermenileri hem de Dünya Ermenilerini mutlu edecektir. Bu açıklama, gelecek güzel günlerin, dostluk köprülerinin başlangıcı olacaktır.” 

Bizim için sevindirici
Ermeni Cemaati’nin önemli vakıflarından Karagözyan Başkanı Dikran Gülmezgil de “Sayın Başbakan’a yakışan bir açıklama olmuş. Zaten uzun süredir bize yönelik yaklaşımları son derece sıcaktı. Allah razı olsun. Açıklaması bizim için sevindirici. Kişisel olarak ben çok mutluyum. Bu açıklama 1915’e ilişkin süreci etkileyecek. Diyasporanın bazıiddia ve tezlerinin de yumuşamasına neden olacak, diye düşünüyorum. İnşallah sonu gelir ve bazı şeyler rayına oturur. Açıklamanın olduğu andan itibaren çok daha fazla umutluyum artık” görüşünü açıkladı. Vakıflar Meclisi’nde azınlık vakıflarının temsilcisi olarak görev yapan Laki Vingas ise “Başbakan’ın açıklaması tarihi nitelikte. Bugüne kadar böyle bir yaklaşım söz konusu değildi. Yıllardır 1915 ile ilgili olarak da ‘küçümsenerek’ bazı çareler aranıyordu. Ancak bu durum milyonların kalbinden bu acıyı silmedi. Yüreklerdeki acıyı dindirecek bu tip jestler çok önemli. An itibariyle size ‘pozitif’ atılan bir adım var” dedi.

Radikal

HABERE YORUM KAT