1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Başörtüsü Takma İhtimali Var, Atanmasın!"
Başörtüsü Takma İhtimali Var, Atanmasın!

"Başörtüsü Takma İhtimali Var, Atanmasın!"

İşte 28 Şubat hukuku buydu: Başörtüsü takma ihtimali var, atanmaması hukuka uygundur!

A+A-

28 Şubat’ın mağdur isimlerden biri de 16 Eylül 1998’de Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde araştırma görevliliği sınavını kazanan Fatma Arslan.

Hem dil hem de bilim dalında yüksek puan aldığı halde ataması yapılmayan Arslan, hakkını mahkemede arar. Ancak Erzurum İdare Mahkemesi skandal bir gerekçe ile başvuruyu reddeder: “Davacının sınavı kazandığı kuşkusuz olmakla birlikte kılık–kıyafeti ile ilgili olumsuz tutum ve davranışlarını bir başka eğitim öğretim kurumunda da devam ettireceği kaygısı ile atamasının yapılmamasında hukuka aykırılık görülmemiştir.”

Türk siyasî tarihine ‘post modern darbe’ olarak geçen 28 Şubat sürecinin sorumluları yargı karşısında hesap verirken o dönemin mağduriyetleri de bir bir gün yüzüne çıkıyor. Yargılama süreciyle birlikte 28 Şubat’ta mağdur olan pek çok isim, yaşadıkları kâbus dolu günleri adeta yeniden yaşıyor. Mağduriyetlerle karşı karşıya kalan isimlerden pek çoğu, o günlerin ağır şartları altında yargı sürecini bile sonuçlandıramamış. Önemli bir bölümü kamu kurumlarının ya da yerel mahkemelerin verdikleri kararlarla haklarını kaybetmiş.

Bu isimlerden biri de Fatma Arslan. Erzurum Atatürk Üniversitesi Kazımkarabekir Eğitim Fakültesi tarafından açılan araştırma görevliliği dil sınavını 15 Eylül 1998’de, bilim sınavını ise 16 Eylül 1998’de kazanan Arslan’ın atamasının yapılması gerekirken karşısına öğretmen olarak çalıştığı okulda başörtüsü kullanması gerekçe olarak çıkarılır. Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü, 24 Aralık 1998 tarihinde atamasının yapılmayacağını kendisine bildirir.  Rektörlük, Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıda Fatma Arslan’ın sicil raporu ve sicil özeti sebebiyle atamasının uygun görülmediğini belirtir.

Erzurum İdare Mahkemesi’ne dava açan Arslan ile ilgili karar, 27 Mayıs 1999 tarihinde oybirliği ile verilir. Metin Çetinkaya, Şükran Kılıç ve Cemil Hulusi Parlak’tan oluşan heyetin imzalarının bulunduğu karardaki ifadeler şöyle: “Davacının araştırma görevlisi alımı için açılan sınavı kazandığı kuşkusuz olmakla birlikte, önceki görev yerindeki kılık-kıyafeti ile ilgili olumsuz tutum ve davranışlarını bir başka eğitim öğretim kurumunda da devam ettireceği kaygısı ile atamasının yapılmamasında hukuka aykırılık görülmemiştir.” Ayrıca Arslan davayı kaybettiği için yargılama giderlerini ve avukatlık ücretini ödemek zorunda da bırakılır.

ZAMAN

 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum