1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Başörtüsü Kararına Herkes Uymak Zorunda”
“Başörtüsü Kararına Herkes Uymak Zorunda”

“Başörtüsü Kararına Herkes Uymak Zorunda”

Avukatlara uygulanan başörtüsü yasağını kaldıran karara uymak istemeyen mahkemelere bir uyarı da Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu’dan geldi.

16 Nisan 2013 Salı 15:46A+A-

Emrullah Bayrak / Zaman

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Danıştay’ın başörtüsüyle ilgili verdiği karara herkesin uyması gerektiğini söyledi. Samanyolu Haber TV’ye konuşan Danıştay Başkanı, kamu kurumlarında başörtüsü aleyhine bir engel kalmadığını ifade ederek şunları söyledi: “Yargı kararlarının önünde kimse duramaz. Yargı kararları hepimizi bağlar. Karar hukuka uygun ve yerindedir. Bunların değişmesi söz konusu olmaz. Bunun gereklerine hepimiz uymak zorundayız.”

Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukçu, Danıştay’ın başörtüsüyle ilgili kararına herkesin uyması gerektiğini söyledi. Karakullukçu, “Yargı kararlarının önünde kimse duramaz. Hepimizi bağlayan kararlardır.” değerlendirmesinde bulundu. Uluslararası Yüksek İdari Yargı Mercileri Derneği’nin genel başkanlığına seçilmesi dolayısıyla düzenlenen törende Samanyolu Haber’e konuşan Danıştay Başkanı Karakullukçu, başörtüsüyle ilgili kararın herkesi bağladığına dikkat çekti. Kamu kurumlarında başörtüsü aleyhine bir engel kalmadığını belirten Karakullukçu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahkeme kararına herkes uymak zorunda. İsabetli olan bir karar. Kimsenin rahatsız olmaması lazım. Yargı kararlarının önünde kimse duramaz. Yargı kararları hepimizi bağlayan kararlardır. Karar hukuka uygun ve yerindedir. Bu tür kararların değişmesi söz konusu olmaz. Bunun gereklerine hepimiz uymak zorundayız.”

Terör sorununun sona ermesi için yürütülen çözüm sürecine de destek verdiğini belirten Karakullukçu, süreçle ilgili yasal düzenlemeye gerek olmadığına dikkat çekti. Karakullukçu, “Umutluyuz. Ülke yararına çözülmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu. Örgüt mensuplarının silah bırakması ve yurtdışına çıkışında yasal düzenleme yapılması gerektiği yönünde terör örgütü ve BDP’nin görüşünü değerlendiren Danıştay Başkanı, “Neyi yasalaştıracaksınız? Neye göre yasalaştıracaksınız? O belli değil. Yasayla birlikte olacak olan bir konu değil. Ama hükümetin bir görevidir. Yapabilir, tüm yetki hükümettedir.” dedi. Törene Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Erbil’in yanı sıra çok sayıda yüksek yargı mensubu katıldı.

HABERE YORUM KAT